Ručiteľ

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Ručiteľ

Moj dobrý priateľ mi robí ručiteľa na hypotéku. Po čase sa mu to rozležalo v hlave a povedal, že si na ručenie mám nájsť niekoho iného a ak to neurobím, čo najskor, pojde proti mne s právnikom. Može mi nejako uškodiˇ?

Martin, 24. 10. 2017, 2322x zobrazenie

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, ručenie vzniká písomným vyhlásením, ktorým ručiteľ berie na seba voči veriteľovi povinnosť, že pohľadávku uspokojí, ak ju neuspokojí dlžník. Ručiteľ je povinný dlh splniť, ak ho nesplnil dlžník, hoci ho na to veriteľ písomne vyzval. Odstúpenie od ručenia len z dôvodu, že si to ručiteľ po podpise ručenia rozmyslel, nie je možné. To, či sa pod ručenie podpíše, si mal vopred starostlivo rozmyslieť. Občiansky zákonník pozná inštitút prevzatia dlhu, t. z., že Váš priateľ si môže nájsť za seba náhradu, ktorá namiesto neho prevezme ručenie za Váš úver. S novým ručiteľom však musí súhlasiť aj veriteľ, ktorým je vo Vašom prípade banka, ktorá Vám úver poskytla. Ručiteľ by sa mohol domáhať odstúpenia od ručenia len v tom prípade, ak by to nebolo jeho dobrovoľné rozhodnutie, ale konal by tak napr. pod nátlakom. Predmetnú skutočnosť by však musel aj spoľahlivo preukázať.

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Može sa nehnuteľnosť v spoluvlastníctve troch súrodencov predať bez súhlasu jedného súrodenca?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ak je jeden z troch súrodencov spolumajiteľom nehnuteľnosti, či…

Predbežné opatrenie-týranie blízkej osoby

Dobrý deň chcela by som Vás požiadať o radu v prípade podania návrhu o predbežné opatrenie ( zákaz…

Premlčanie exekúcie - kedy je dlh premlčaný?

Dobrý deň. Zhruba pred piatimi rokmi mi prišiel list od exekútora, ktorý vymáhal dlh od Eurotelu za…

Možem požiadať o zrušenie osobného bankrotu?

Dobrý deň, Požiadal som o vyhlásenie osobného bankrotu, ktorý bol i spustený. Konkurzný správca…

Vklad do katastra

Je možné v jednom návrhu na vklad do katastra nehnuteľností previesť majetok viacerých osôb…

Milan, 21. 4. 2017, 2561x zobrazenie

Zneužitie zákazníka

Dobrý deň. Starý otec chodieva do krčmy požívať alkohol a keď je opitý, ludia ho zneužívajú aby za…

Ivan, 23. 5. 2017, 2016x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Občanské právo

Exekúcia

Dobrý deň. Mala som 4 pozičky od slovenskej pozičovne. Platila som pravidelne pokial manžel…

Sona, 14. 2. 2017, 2736x zobrazenie

Pravo dozita a hypoteka

Moja mama predala byt, ja s manželom sme predali byt a za spoločné peniaze sme kúpili starší dom,…

Marta, 31. 3. 2017, 2491x zobrazenie

Darovacia zmluva - čo všetko obnáša klauzula "poskytnúť darujúcemu potrebnú pomoc v starobe"?

Dobrý deň, Potreboval by som vysvetliť, či ozrejmiť klauzulu v darovacej zmluve. Ak je tam…

Odhlasenie trvaleho pobytu

Dobry den chcela som sa spytat ci je mozne odhlasit z trvaleho pobytu niekoho kto o tom nevie.…

Jarmila, 22. 8. 2017, 2595x zobrazenie

Škoda na majetku

Dobrý deň, prosím Vás o radu, ako by som mal postupovať pri riešení nasledovného problému: Na…

Jaroslav, 7. 4. 2017, 2466x zobrazenie

Reklama

Dobrý deň, chcel som sa spýtať či je možné vysúdiť obnos peňazí od spoločnosti Playboy, za…