Vymáhanie dlhu 5 rokov po smrti poručiteľa

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Vymáhanie dlhu 5 rokov po smrti poručiteľa

Po smrti poručiteľa bola nehnuteľnosť prepísaná na 3 dedičov. Jeden z dedičov dom užíva, no zmluvu na odber neprepísal, nezrušil a neplatil za odber plynu. Spoločnosť teraz po 5 rokoch vymáha dlh za plyn od ostatných dedičov. Nedoplatok vznikol až po smrti poručiteľa (do jeho smrti bolo všetko vysporiadané). Má spoločnosť právo na vymáhanie dlhu od ostatných dedičov? Ako sa môžu títo dediči brániť (dom neužívajú a nemajú doňho ani prístup)?

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, vzhľadom na to, že bola nehnuteľnosť prepísaná na 3 dedičov, všetci traja dedičia ste sa stali podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti v spoluvlastníckom pomere. Všetci traja máte rovnaké práva, ale aj rovnaké povinnosti. Všetci traja ste povinní uhrádzať poplatky týkajúce sa nehnuteľnosti, ak ste sa nedohodli inak. V prípade, ak nehnuteľnosť užíva len jeden z Vás je povinný uhrádzať aj platby spojené s užívaním nehnuteľnosti. V prípade, ak však tieto platby neuhrádza môžu byť vymáhané od ktoréhokoľvek z Vás. V prípade, ak to jeden z Vás zaplatí v plnej výške, môže si od ostatných podielových spoluvlastníkov žiadať vrátenie časti, ktorú zaplatil aj za nich. V prípade, ak sa však neviete dohodnúť, je potrebné vyporiadať podielové spoluvlastníctvo buď dohodou a ak k dohode nedôjde môžete podielové spoluvlastníctvo vyporiadať prostredníctvom mediátora alebo súdu. Odporúčam obrátiť sa na advokáta alebo mediátora, ktorý Vám pomôže celú vec vyriešiť.

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Rozvádzam sa, potrebujem k vycestovaniu s dieťaťom do zahraničia manželov súhlas?

S manželom sa budeme rozvádzať čoskoro a moja otázka znie = keď mi zveria dcéru do výhradnej…

Právo otca na starostlivosť o deti

Dobrý deň. Som rozvedený 3 roky exmanželka pred dvoma rokmi začala chodiť po krčmách a baroch  …

Ryanair nerešpektuje rozsudok o náhrade škody za odmietnutie nástupu do lietadla

Dobrý deň, prosím Vás mám vydaný rozsudok OS BA, že Ryanair, je poviná uhradiť sumu 275 € a trovy…

Výživné na maloleté dieťa - z čoho sa vypočíta?

Dobrý deň,mám taký problém, že sa chystám rozvádzať s manželom.Máme spolu maloletú dcéru , ktorá…

Katarína, 26. 1. 2017, 2512x zobrazenie

Vysporiadanie majetku

Dobrý deň, oslovila ma moja suseda, ktorej moja stará mama predala pozemok pred 15 rokmi. Moja…

Ivona, 9. 2. 2017, 2406x zobrazenie

predvolanie

Predvolanie ako 2 stranu na vysluch mam ist na sud neni tu uvedene kvoli comu ani ohladom coho sa…

Andrej, 8. 6. 2017, 2302x zobrazenie

Súdny výkon rozhodnutia po trojročnej premlčacej lehote - rozhodnutie o dopravnom priestupku

Rozhodnutie o dopravnom priestupku zo dňa 3.7.2006 sa stalo vykonateľným 18.7.2006. Oprávnený podal…

Úhrada za uživanie bytu po rozvode

Želám dobrý deň. Mám 67 r. a som dôchodca.Chcel by som Vás poprosiť o pomoc alebo radu. Som 8 r.…

Sťažnosť na mestskú políciu

Dobrý deň,chcel by som sa opýtať čo všetko porušil mestský policajt svojím činom a kam sa obrátiť,…

Juraj, 16. 5. 2017, 2548x zobrazenie

Prevod majetku na hypotéku

Dobry den, s nebohym manželom sme kupili dom cez hypoteku. Mame spolu 2 deti (8 a 10 rokov), ktore…

Kedy platím daň z predaja nehnuteľnosti?

Dobrý deň,  chcel by som vedieť či budem platiť daň z kúpy nehnuteľnosti, ak nehnuteľnosť…

Žijem v zahraničí a VŠZP chce po nás platby

OD ROKU 2002 SME TRVALO ZIJUCI V SPANIELSKU .ATERAZ PO 15 ROKOCH ODO MNA MANZELKY A DETI ZIADA…