Súdny výkon rozhodnutia po trojročnej premlčacej lehote - rozhodnutie o dopravnom priestupku

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Súdny výkon rozhodnutia po trojročnej premlčacej lehote - rozhodnutie o dopravnom priestupku

Rozhodnutie o dopravnom priestupku zo dňa 3.7.2006 sa stalo vykonateľným 18.7.2006. Oprávnený podal návrh na vykonanie exekúcie 20.1.2008, okresný súd vydal poverenie na vykonanie exekúcie 20.2.2008. Podľa Zákona o priestupkoch účinného je prekluzívna lehota trojročná, v ktorej muselo byť konanie o súdny výkon rozhodnutia ( exekúcia ) nielen začaté, ale aj skončené? Keďže v tejto veci nadobudol exekučný titul vykonateľnosť 18.7.2006, oprávnenému uplynula trojročná lehota na vymoženie pohľadávky 18.7.2009. Stalo sa teda rozhodnutie - exekučný titul neúčinným? Má zmysel podať na súd návrh na zastavenie exekúcie?

Anonym, 29. 9. 2016, 1300x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, keďže rozhodnutie o dopravnom priestupku sa stalo vykonateľným 18.07.2006 vzťahoval sa naň zákon o priestupkoch účinný do roku 2008 ~V zmysle § 88 ods. 1 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení do 31. 8. 2008 do novelizácie zák.č. 298/2008 Z. z., rozhodnutie o uložení pokuty za priestupok o nároku na náhradu škody a o náhrade trov konania možno vykonať do troch rokov od uplynutia lehoty určenej na ich zaplatenie.To znamená, že do 18.07.2009 bolo možné podať návrh na vykonanie exekúcie a exekúciu skončiť. Návrh na vykonanie exekúcie vo Vašom prípade síce podaný bol, ale exekúcia podľa toho, čo ste napísali skončená nebola. Preto nie je možné v exekučnom konaní pokračovať a je potrebné požiadať súd, ktorý vydal poverenie na vykonanie exekúcie o zastavenie exekučného konania - vykonateľné rozhodnutie o priestupkoch sa stalo zo zákona neučinným.

V roku 2008, čiže počas toho, ako oprávnený podal návrh na vykonanie exekúcie síce došlo k novelizácii zákona o priestupkoch z ktorej sa už táto formulácia vypustila, t.j. už nie je nutné do 3 rokov exekučné konanie skončiť, ale na Vás sa vzťahuje ešte pôvodný zákon o priestupkoch účinný do 31.08.2008 vzhľadom na to, že táto právna norma je pre Vás výhodnejšia.

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Podaný návrh na úpravu práv a povinností rodičov k mal. deťom s ktorým nesúhlasim

Dobry den, dnes som nahodou zistila ze moj este manzel podal pred vyse mesiacom na sud navrh na …

Anonym, 29. 9. 2016, 1103x zobrazenie

Je možný podpis kupnej zmluvy na zaklade splnomocnenia?

Dobrý den, manžel je služobne v zahraničí a poveril ma kúpou domu. Môžem podpísať kúpnu zmluvu za…

Anonym, 18. 10. 2016, 4750x zobrazenie

Akým sposobom získam byt do výlučného vlastníctva ak nebol vysporiadaný?

Zdravím... S bývalou manželkou vlastníme byt v bytovom dome v bezpodielovom vlastníctve. Pred 10…

Anonym, 16. 11. 2016, 1070x zobrazenie

darovanie darovanej nehnutelnosti

Pekný deň. Chcel by som Vás poprosiť o radu. Môj otec mi pred tromi rokmi daroval nehnutelnosť s…

Marek, 14. 3. 2017, 2390x zobrazenie

Zaplatil som za opravy auta, ktoré neboli vykonané - ako sa to dá riešiť?

Dobrý deň. Mal by som na Vás otázku. Situácia je nasledovná: Auto mi servisuje známy. Mal mi na ňom…

Miroslav, 13. 4. 2017, 925x zobrazenie

Vymáhanie dlhu za grafické práce

Dobrý deň, pre jednu firmu som ako fyz. osoba pripravovoval grafické práce (logo, banery), prácu…

Juraj, 25. 5. 2017, 768x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Jiné

prepis bytu

Dobrý deň Chcem prepísať byt na seba ,zatiaľ ho mám s priateľkou.Priateľka s tým súhlasí. Čo obnáša…

Miroslav, 19. 4. 2017, 827x zobrazenie

Upovedomenie o podani obžaloby

Dobrý deň.Dňa 19.1.2017 bola na mňa podaná obžaloba podľa § 234 ods 1 Trestného poriadku za prečin…

Oto, 30. 1. 2017, 1038x zobrazenie

Môžem darovať svoj byt neplnoletým vnúčatám s vecným bremenom?

Dobrý deň, môžem darovať svoj byt neplnoletým vnúčatám s vecným bremenom? A s tým, že nájom,…

Anonym, 10. 10. 2016, 1197x zobrazenie

BSM

Prosím Vás ako môžem postupovať pri riešení bsm po rozvode, keď celkový majetok odhadujem na 4 mil…

Žaneta, 4. 5. 2017, 970x zobrazenie

Vecné bremeno na prechod a prejazd

Dobrý deň, ideme stavať na pozemku, ku ktorému vedie komunikácia, ktorá je však vo vlastníctve…

Adriana, 15. 3. 2017, 991x zobrazenie

Škodová udalosť - ako mám postupovať, keď som bola účastníčkou dopravnej nehody?

Dobrý deň! Chcem sa opýtať, ako mám postupovať, keď som bola účastníčka dopravnej nehody. Z…

Anonym, 8. 2. 2016, 1317x zobrazenie

Vyhľadajte ďalšie otázky z právnej poradne

PREZENTÁCIA ADVOKÁTSKYCH KANCELÁRIÍ
Právna konzultácia
Telefonická konzultácia
Požiadajte o ponuku služby
...
Tieto webové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.
zatvoriť