Kúpno predajná zmluva vs. darovacia a kedy vzniká daňová povinnosť?

Právna poradňa online
Právna poradňa online
Získať ponuku
právnej služby
Telefonická právna poradňa
Kúpno predajná zmluva vs. darovacia a kedy vzniká daňová povinnosť?

Dobrý deň, Otec chce prepísať na mňa záhradu. Sme traja súrodenci a máme zlé vzťahy medzi sebou, takže je veľká pravdepodobnosť že darovaciu zmluvu by súrodenci chceli napadnúť. Viem že keď je v kúpno-predajnej zmluve nereálna suma tak podľa zákona je zmluva považovaná automaticky za darovaciu. Reálna hodnota pozemku je 20 000€ a môj otec ho užíva dlhšie ako 5 rokov resp. ho zdedil po svojom otcovi. Chcem sa opýtať ak uvediem v zmluve napr. 10 000€ vznikla by môjmu otcovi daňová povinnosť? A ďalšia otázka akú silu by mala táto zmluva oproti darovacej zmluve, prípadne aká najmenšia suma by na zmluve mohla byť, aby to Občiansky zákonník nepovažoval za zastieranie iného právneho úkonu?

Anonym, 23. 9. 2016, 2632x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

advokát

Ak Vám chce otec darovať nehnuteľnosť a je spôsobilý na právne úkony, zmluva bude určitá a zrozumiteľná, podpísaná bez nátlaku, je v jeho moci, ako naloží so svojím majetkom. Jedine otec môže žiadať vrátenie daru, ak nastanú zákonné predpoklady, a to v lehote troch rokov.

Ďalšie otázky, z kategórie Jiné

neplatenie výživného v plnej výške a včas

Dobrý deň, môj dotaz sa týka prečinu zan. pov. výživy podľa § 207 TZ, ktorého sa dopustí ten, kto…

Anonym, 30. 10. 2016, 4873x zobrazenie

Lehota odvolania sa na Krajský súd

Dobry deň. Zaujímalo by ma, aká je lehota v prípade odvolania sa na Krajsky sud, v občiansko…

Anonym, 21. 3. 2016, 4439x zobrazenie

Upovedomenie o podani obžaloby

Dobrý deň.Dňa 19.1.2017 bola na mňa podaná obžaloba podľa § 234 ods 1 Trestného poriadku za prečin…

Oto, 30. 1. 2017, 2716x zobrazenie

Plati sa daň?

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, 1) kupujeme respektíve meníme nehnuteľnosti menší za väčší.…

Anonym, 21. 9. 2016, 2688x zobrazenie

Bazén objednaný ale nedodaný

Dobrý deň,  Chcela by som sa opýtať, že cez portál Bazos.sk som si chcela kúpiť bazén. Žene od…

Anonym, 16. 8. 2016, 2603x zobrazenie

Nárok na podiel zo zdedenej časti po rodičovi a zákaz vstupu kôli týraniu

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať čo sa dá urobiť v prípade, keď manžel a jeho súrodenci…

Anonym, 19. 9. 2016, 2537x zobrazenie

Vyhľadajte ďalšie otázky z právnej poradne

PREZENTÁCIA ADVOKÁTSKYCH KANCELÁRIÍ
Právna konzultácia
Telefonická konzultácia
Požiadajte o ponuku služby
...
Tieto webové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.
zatvoriť