Dedičstvo

Právna poradňa online
Získať ponuku
právnej služby
Telefonická právna poradňa
Dedičstvo

2,5 roka som sa starala o otca,nasťahovala som sa k nemu do bytu(po maminej smrti sme zdedili byt v os.vlast.-otec a 3 sestry).Bývam v byte bez prihlásenia,lebo sestry nedovolili nahlásiť sa na Bytterme.Starám sa o byt 3roky,ony sa nepodieľali na starostlivosti o byt,o otca jedna takmer len o odvoz k lekárom,druhá skoro vôbec.Teraz chcú predať byt,chcú aby som do predaja platila sama všetky náklady.Doteraz som platila polovicu nájmu a inkaso,ony po štvrtine nájmu.Ako je to právne ošetrené?Môžem sa nahlásiť k užívaniu bez ich písomného súhlasu?Ak budem platiť všetky náklady,môžem od nich požadovať po predaji vrátenie nákladov?Alebo len súdne?Nemám trvalý pobyt,ani iné bývanie.Ďakujem.

advokát

Byt bez Vášho súhlasu ako spoluvlastníčky nemôžu predať, súčasne máte zákonné predkupné právo na kúpu bytu. Trvalý pobyt si môžete nahlásiť na predmetný byt, ktorého ste spoluvlastníčkou, nakoľko písomne potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov bytu sa v tomto prípade nevyžaduje. Spoluvlastnícky podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach. Vo Vašom prípade, by mali sestry uhrádzať náklady na byt v rozsahu svojho spoluvlastníckeho podielu, naopak Vy by ste im mali platiť primeranú náhradu za to, že užívate byt nad rámec svojho spoluvlastníckeho podielu. Je teda na dohode, akým spôsobom sa s predmetnými vzájomnými nárokmi vysporiadate, ak sa nedohodne, na návrh niektorého zo spoluvlastníkov rozhodne súd.

Ďalšie otázky, z kategórie Pracovní právo

Rozvádzam sa, potrebujem k vycestovaniu s dieťaťom do zahraničia manželov súhlas?

S manželom sa budeme rozvádzať čoskoro a moja otázka znie = keď mi zveria dcéru do výhradnej…

Dosiahnutie styku s dcérkou

Dobrý deň. Bývalá priateľka mi prestala dávať dcérku. Nie som písaný v rodnom liste, keďže v čase…

Rozbijanie manzelstva - ako sa branit

Dobry den, chcem sa opytat na nasledovny problem: moj svokor mi rozbija manzelstvo a rodinu.…

Skončenie pracovného pomeru vypoveďou

Dobrý deň dostal som vypoveď za porušenie pracovnej disciplíny, pretože som pracoval na dohodu u…

Predaj alebo darovanie nehnuteľnosti

Dobrý deň, veľmi Vás prosím o radu. Moji rodičia vlastnia byt a chcú ho prepísať na mňa a moju…

Nesúhlasím so striedavou starostlivosťou - može ju napriek tomu schváliť súd?

Dobrý deň, s predchádzajúcou partnerkou mám 7 ročnú dcéru a beriem si ju dva víkendy po sebe a…