Dedičstvo

Právna poradňa online
Získať ponuku
právnej služby
Telefonická právna poradňa
Dedičstvo

2,5 roka som sa starala o otca,nasťahovala som sa k nemu do bytu(po maminej smrti sme zdedili byt v os.vlast.-otec a 3 sestry).Bývam v byte bez prihlásenia,lebo sestry nedovolili nahlásiť sa na Bytterme.Starám sa o byt 3roky,ony sa nepodieľali na starostlivosti o byt,o otca jedna takmer len o odvoz k lekárom,druhá skoro vôbec.Teraz chcú predať byt,chcú aby som do predaja platila sama všetky náklady.Doteraz som platila polovicu nájmu a inkaso,ony po štvrtine nájmu.Ako je to právne ošetrené?Môžem sa nahlásiť k užívaniu bez ich písomného súhlasu?Ak budem platiť všetky náklady,môžem od nich požadovať po predaji vrátenie nákladov?Alebo len súdne?Nemám trvalý pobyt,ani iné bývanie.Ďakujem.

advokát

Byt bez Vášho súhlasu ako spoluvlastníčky nemôžu predať, súčasne máte zákonné predkupné právo na kúpu bytu. Trvalý pobyt si môžete nahlásiť na predmetný byt, ktorého ste spoluvlastníčkou, nakoľko písomne potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov bytu sa v tomto prípade nevyžaduje. Spoluvlastnícky podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach. Vo Vašom prípade, by mali sestry uhrádzať náklady na byt v rozsahu svojho spoluvlastníckeho podielu, naopak Vy by ste im mali platiť primeranú náhradu za to, že užívate byt nad rámec svojho spoluvlastníckeho podielu. Je teda na dohode, akým spôsobom sa s predmetnými vzájomnými nárokmi vysporiadate, ak sa nedohodne, na návrh niektorého zo spoluvlastníkov rozhodne súd.

Ďalšie otázky, z kategórie Pracovní právo

Ako docieliť aby dieťa bolo v mojej starostlivosti?

Dobrý deň prajem, ja by som sa chcela spýtať, v prípade starostlivosti o dieťa, ak muž a žena…

Zrušenie vyživovacej povinnosti

Dobrý deň, chcela by som odpoveď na pár otázok týkajúcich sa platenia výživného. Mladší syn v júni…

Rozvod, výživné a rodičovská dohoda

Dobrý deň, s manželom sa ideme rozvádzať, na rozvode sme sa spoločne dohodli. Návrh na rozvod…

Vyživovacia povinnosť na dieťa

Dobrý deň, som právoplatne rozvedená avšak môj bývalí manžel odmieta platiť výživné na nášho syna.…

Zapísať partnera ako spoluvlastníka bytu ktorý som si sama kúpila na úver?

Dobrý večer. Pred dvoma rokmi som si vzala úver a kúpila som si byt. Teraz sa idem vydávať a…

navrat do prace po rodičovskej dovolenke

Dobrý deň,som zamestnaná na dobu neurčitú,počas ktorej som už druhý krát za sebou najprv na…

Tímea, 18. 10. 2017, 2447x zobrazenie