Rodinné právo upravuje vztahy vznikající, měnící se nebo zanikající mezi členy rodiny. Jedná se o vztahy nejen mezi rodiči a dětmi, ale také mezi manžely navzájem a také mezi dětmi a dalšími osobami, které rodiče nahrazují, nebo jejich funkci doplňují.
Do 1. ledna 2014 upravoval velkou část rodinného práva zákon o rodině, ten však s účinností nového občanského zákoníku pozbyl platnosti. Dnes už je veškerá úprava sjednocena v občanském zákoníku.
Velkou část rodinného práva tvoří úprava manželství, s ním spojené založení rodiny a řádná výchova dětí. Manželé si pravděpodobně kromě dětí společně pořídí také majetek, a tak je nutné v rámci rodinného práva řešit také manželské majetkové právo a to například společné jmění manželů či oddělená jmění.
Kromě manželství se zabývá rodinné právo také registrovaným partnerstvím.
Jedním z hlavních principů rodinného práva je péče o blaho dítěte, a tak se v rámci rodinného práva řeší také například otcovství a s tím spojená vyživovací povinnost. Vyživovací povinnost ovšem nemají pouze rodiče k dětem, ale také naopak děti k rodičům, manželé mezi sebou či dokonce rozvedení manželé navzájem. Vše záleží na konkrétních poměrech a schopnosti se živit. Speciálním druhem výživného je výživné a úhrada některých nákladů neprovdané těhotné ženy nebo matky.
Rodinné právo upravuje také jiné formy péče o dítě např. poručenství, pěstounství, ústavní výchovu či opatrovnictví. Dle nového občanského zákoníku je možné si osvojit jak nezletilou tak i zletilou osobu.
A protože ani rodinné štěstí není nevyčerpatelné, je třeba v rámci rodinného práva řešit také zánik manželství neboli rozvod. Je poté na manželech, zda se vydají cestou odporu nebo se jako rozumní lidé dokáží v rámci možností domluvit (sporný a nesporný rozvod).