Vysporiadanie BSM po uplynutí 3 rokov od rozvodu

Právna poradňa online
Získať ponuku
právnej služby
Telefonická právna poradňa
Vysporiadanie BSM po uplynutí 3 rokov od rozvodu

Dobrý deň prajem, touto formou Vás chcem požiadať o radu. Je nejako možné vysporiadať BSM aj po 3 rokoch od rozvodu? Všetko ostalo manželke, aj finančné prostriedky, nakoľko tvrdila že nič nemá a spoločný účet zrušila. Pritom peňazí mala dostatok, nakoľko som jej mesačne posielal slušnú čiastku zo zahraničia (priemerne 1 500 eur, 6 rokov). Teraz, po uplynutí 3 rokov od rozvodu žiada o zvýšenie výživného a ja momentálne fakt nemôžem viac prispievať, nakoľko teraz platím 230 eur na 2 deti a nemám také príjmy. Okrem výživného platím internát synovi + kupujem oblečenie. O 2 mesiace sa vraciam zo zahraničia na Slovensko už na trvalo. Nemám ani vlastné bývanie a takpovediac ostal som na mizine.

advokát

V zmysle ustanovenia § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka platí, že ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné. Pokiaľ ste teda v lehote 3 rokov od právoplatného rozhodnutia o rozvode nepodali návrh na súd, platí uvedené pravidlo na rozdelenie majetku. V rámci konania o výživné je potrebné sa brániť preukázaním Vašich reálnych možností, prípadne môžete podať aj protinávrh na zníženie výživného, ak sa Vám od poslednej úpravy znížil príjem.

Ďalšie otázky, z kategórie Pracovní právo

Konkrétny termín styku s deťmi - párny a nepárny týždeň

Dobry den, s exmanzelom mame rozdielny nazor na prvy neparny vikend v tomto skolskom roku, nakolko…

Dedičstvo

2,5 roka som sa starala o otca,nasťahovala som sa k nemu do bytu(po maminej smrti sme zdedili byt v…

Ako na rozvod s ktorým obaja súhlasíme a deti nemáme? Potrebujem advokáta?

Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať, ako dlho trvá rozvod ak s ním obaja súhlasia, deti nemáme? Je…

Družka a starostlivosť o dieťa

Dobrý večer. Mal by som otázku ohľadom družky. Pracujem v zahraniči a už vyše mesiaca a pol nič…

Výpoveď

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, že keď mi šéfka poštou doporučene pošle výpoveď a keď si ja to…

Simona, 23. 10. 2018, 2011x zobrazenie

Môže zamestnávateľ siahnuť na plat v roku 2019, keď urobil chybu v roku 2017, tým ze nesprávne

Môže zamestnávateľ len tak v roku, 2019 siahnuť na plat zamestnanca, keď urobil chybu ešte v roku…

Anna, 9. 12. 2019, 1208x zobrazenie