ako postupovať pri zle zapísanom pozemku v katastri nehnuteľností?

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
ako postupovať pri zle zapísanom pozemku v katastri nehnuteľností?

Dobrý deň chcela by som sa opýtať ako postupovať pri zle zapísanom pozemku v katastri nehnuteľností. Môj problém spočíva v tom že časť pozemku na ktorom stojí rodinný dom ktorý patrí mne a sestre nie je uvedený ako náš. V liste vlastníctva sme ale majiteľkami celého pozemku my dve. Je možné že ide len o nejaký nedotiahnutý detail a touto skutočnosťou nebol oboznámený katastrálny úrad? Alebo je potrebné kontaktovať pôvodných majiteľov ktorí sú zapísaní na katastri?

Petra, 21. 4. 2017, 2579x zobrazenie

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň. Mohlo sa stať, že podľa dokumentov, ktoré máte doma vlastníte iné m2 ako je zapísané na liste vlastníctva. Stať sa to mohlo pri zmenách parciel, prípadne by novom mapovaní. Pokiaľ došlo k chybe a máte napríklad menej m2 zapísaných na LV ako v skutočnosti musíte kontaktovať majiteľa, ktorý je zapísaný na LV namiestno Vás a dohodnúť sa s nimi na prevode vlastníckych práv. Ak nebudú súhlasiť svoje vlastnícke právo si môžete uplatniť len súdnou cestou a to žalobou o určenie vlastníckeho práva. Kataster z vlastnej pôsobnosti tento stav bez súdneho rozhodnutia opraviť nedokáže. Ak naopak Vy v skutočnosti zaberáte viac ako máte zapísané na LV, tak by Vás mal kontaktovať ten vlastník, ktorému vlastníctvo zaberáte. Vyriešiť sa to však opätovne dá len zmluvou o prevode vlastníckym práv.

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Družka a starostlivosť o dieťa

Dobrý večer. Mal by som otázku ohľadom družky. Pracujem v zahraniči a už vyše mesiaca a pol nič…

Predaj firmy inej firme - aká výpovedná lehota bude plynúť?

Terajší majiteľ predáva nehnuteľnosť v ktorej prevádzkoval čerpaciu stanicu, inej firme ktorá tiež…

Podvod pri kúpe mobilu na dobierku

Dobrý deň, ja by som na vás mal otázku, že ak som mobil kupoval z druhej ruky na dobierku a…

Zabezpečenie hnuteľných vecí bytu

Dobrý deň, stačí ako ochrana pred exekúciou,že vlastník bytu je majiteľom všetkých hnuteľných vecí…

Pavol, 2. 2. 2017, 2319x zobrazenie

ukoncenie vyzivneho

Dcera /23 rokov/ si predlzila o rok vysoku skolu. Byvaly manzel podal na sud o ukoncenie…

Marcela, 18. 9. 2017, 2132x zobrazenie

Odsúdenie a povinnosť platiť výživné

Odsúdili ma na 12 mesiacov za neplatenie výživného. Šéf mi chce dlžnú sumu vyplatiť. Mám sa odvolať…

Stanislav, 22. 11. 2017, 2456x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Nemovitosti

Vysporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň, rozviedla som sa s manželom, teraz v decembri bol rok. Mimosúdne sme si až teraz…

Marta, 3. 2. 2017, 2818x zobrazenie

Vysporiadanie majetku

Dobrý deň, oslovila ma moja suseda, ktorej moja stará mama predala pozemok pred 15 rokmi. Moja…

Ivona, 9. 2. 2017, 2402x zobrazenie

Kúpna zmluva

Dobrý deň, kupujem byt a s predávajúcim máme podpísanú Kúpnu zmluvu. Keď sme ju podpisovali som…

Janka, 13. 6. 2017, 2310x zobrazenie

Pozemok

Boli sme traja spoluvlastníci pozemku, 1/4,1/4 a 1/2. Najvačší spoluvlastník predal svoju časť…

Ida, 20. 7. 2017, 2302x zobrazenie

Predaj bytu

Dobrý deň, Predávam byt a kupujúcemu chyba 10% kúpnej sumy. Na zmluve je uvedené že celú čiastku…

Monika, 27. 1. 2017, 2452x zobrazenie

Predaj nehnutelnosti

Zdravím,odkúpila som DB do OV..Chcem ho v dohľadnej dobe predať,takze budem platiť daň z predaja…

Stefania, 9. 5. 2018, 1999x zobrazenie