ako postupovať pri zle zapísanom pozemku v katastri nehnuteľností?

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
ako postupovať pri zle zapísanom pozemku v katastri nehnuteľností?

Dobrý deň chcela by som sa opýtať ako postupovať pri zle zapísanom pozemku v katastri nehnuteľností. Môj problém spočíva v tom že časť pozemku na ktorom stojí rodinný dom ktorý patrí mne a sestre nie je uvedený ako náš. V liste vlastníctva sme ale majiteľkami celého pozemku my dve. Je možné že ide len o nejaký nedotiahnutý detail a touto skutočnosťou nebol oboznámený katastrálny úrad? Alebo je potrebné kontaktovať pôvodných majiteľov ktorí sú zapísaní na katastri?

Petra, 21. 4. 2017, 2687x zobrazenie

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň. Mohlo sa stať, že podľa dokumentov, ktoré máte doma vlastníte iné m2 ako je zapísané na liste vlastníctva. Stať sa to mohlo pri zmenách parciel, prípadne by novom mapovaní. Pokiaľ došlo k chybe a máte napríklad menej m2 zapísaných na LV ako v skutočnosti musíte kontaktovať majiteľa, ktorý je zapísaný na LV namiestno Vás a dohodnúť sa s nimi na prevode vlastníckych práv. Ak nebudú súhlasiť svoje vlastnícke právo si môžete uplatniť len súdnou cestou a to žalobou o určenie vlastníckeho práva. Kataster z vlastnej pôsobnosti tento stav bez súdneho rozhodnutia opraviť nedokáže. Ak naopak Vy v skutočnosti zaberáte viac ako máte zapísané na LV, tak by Vás mal kontaktovať ten vlastník, ktorému vlastníctvo zaberáte. Vyriešiť sa to však opätovne dá len zmluvou o prevode vlastníckym práv.

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Zrušený platobný rozkaz - odpor, pojednávanie, uznesenie?

Dobrý deň chcel by som sa spýtať čo znamená veta ''Podľa ust. § 267 ods.3 C.s.p., ak čo len jeden…

Ako získať dom do OV?

Dobrý deň, pred 18 rokmi som spolu s bratom zdedila rodič.dom. On svoju polovicu dal deťom. Ja som…

Aké mám práva ak chcem predať dom po rodičoch?

Dobrý deň.Som vlastníčka domu po rodičoch 10/12. Jednu 12 má sestra s jej súhlasom chce predať dom,…

Chcem žalovať PROFI CREDIT za užeru,aku šancu mám na vyhranie sudu.

Moj syn si požičal u tejto spoločnosti42012 sk v roku2007 s RPMN 72,19.Vrátiť mal 84024 sk čo…

Možem požiadať o zrušenie osobného bankrotu?

Dobrý deň, Požiadal som o vyhlásenie osobného bankrotu, ktorý bol i spustený. Konkurzný správca…

Budem oslobodená od súdneho poplatku?

Mám exekučný titul, ktorý mi priznáva náhradu škody, ktorá mi vznikla ublížením na zdraví. Chcem…

Eva, 27. 2. 2017, 2251x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Nemovitosti

Darovanie ornej pôdy

Existujú pri darovaní ornej pôdy blízkej osobe nejaké obmedzenia?

Tomáš, 25. 7. 2017, 3361x zobrazenie

dom

Dobrý deň, chcela by som informacie o tom, že keď, žijeme spolu s priateľom, ktorý teraz stavy dom,…

Eva, 14. 3. 2017, 2594x zobrazenie

Kupa pozemku

Dobrý večer.Mám záujem kúpiť vedľajší pozemok o ktorom som zistil že nieje vysporiadaný,nakoľko…

Martin, 15. 6. 2017, 2319x zobrazenie

Patrí garáž ktorú sme kúpili do BSM?

Dobrý deň, manželia sme od roku 1974, pred rokom 1989 sme kupili garáž, bez pozemku, nakoľko tam…

Maria, 2. 5. 2017, 2631x zobrazenie

dom zo založnympravom

Dobrý deň.Smanželom sme vlastníci nehnutelnosti 1/2 a 1/2 nehn.má dcera ,spláca úver v PSS 186 eur…

Nováková Kveta, 20. 7. 2017, 2325x zobrazenie

Predaj prenajímaného bytu

Dobrý deň, bývam spolu s ďalšími osobami v prenajatom byte so zmluvou na dobu určitú do konca júna.…

Katarína, 16. 3. 2017, 2602x zobrazenie