Dedičstvo

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Dedičstvo

Dobrý deň, Zdedila som po matke dom s tým,že ostatní dediči sa vzdali dedičstva až na jedného, ktorému mám vyplatiť podiel vlastníctva do roku 2018 v mesačných platbách 100€, ale neni to súdom stanovené. Z dôvodu nedostatkov finančných prostriedkov jej to posielam každý druhý mesiac. Tak sa chcem spýtať či môže na mňa poslať exekútora? Ďakujem.

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, Povinnosť výplaty dedičského podielu by mala byť uvedená v  osvedčení o dedičstve. Toto rozhodnutie je rovnako spôsobilým exekučným titulom ako rozhodnutie súdu. Ak je táto povinnosť v osvedčení o dedičstve uvedená tak si musíte svoju povinnosť plniť tak ako Vám to ukladá toto rozhodnutie. V opačnom prípade sa druhý dedič môže obrátiť na súdneho exekútora, ale vzhľadom na plnenie v splátkach môže od Vás vymáhať len neuhradený dlh, nie ten, ktorý budete musieť ešte len zaplatiť. Pokiaľ táto povinnosť bola uložená len na základe ústnej dohody a druhý dedič to akceptuje nie je dôvod a ani exekučný titul na to, aby začala voči Vám exekúcia.

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Dedičstvo - kto dedí?

Dobrý deň, ak sú traja súrodenci a jeden zomrie skôr ako jeho rodičia má jeho rodina po smrti…

Vymáhanie škody po polroku, dohoda o uznaní dlhu

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či môže bývalý zamestnávateľ odo mňa požadovať podpísať dohodu o…

Vycestovanie ex manželky s deťmi do zahraničia na dlhšiu dobu

Má právo ex manželka vycestovať s neplnoletým deťmi na dlhšiu dobu do zahraničia ak má dané súdom,…

vyporiadanie BSM

Prosila by som Vás o poskytnutie právnej rady v nasledovne j veci: S bývalým manželom sme uzavreli…

Upovedomenie o podani obžaloby

Dobrý deň.Dňa 19.1.2017 bola na mňa podaná obžaloba podľa § 234 ods 1 Trestného poriadku za prečin…

Oto, 30. 1. 2017, 2609x zobrazenie

Zastavenie trestného stíhania

čo to v praxi znamená? Ak sa zastaví trestné stíhanie vyšetrovatelom môže sa obnoviť po nejakom…

kde si môžem nárokovaž peniaze od odsúdeného ked je vo väzne

Dobrý deň, súdom bolo určené, že X.Y je odsúdený na tri roky za... a má mi vrátiť sumu 250€.. Po…

Jana, 24. 8. 2017, 2070x zobrazenie

Nehnuteľnosť kúpená manželmi

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. V prípade, že počas trvania manželstva jeden z manželov kúpi…

Odhlásenie z trvalého pobytu

Dobrý deň. Moja dcéra už s nami nebýva dva a pol roka. Býva v podnájme s priateľom. Má dlžoby vo…

Nesplácal som požičku od Excredit, teraz chcú 7000eur, ako sa mám brániť?

Dobrý deň, pred 9 rokmi som zobral požičku 30 000sk /1000 e/ od Ex credit , medzi tým som niečo…

Zdedili sme byt. Čo s dlhmi ktoré presiahnu hodnotu dedičstva?

Dobrý deň, mala by som záujem o informáciu ohľadom dedičského konania. Pred mesiacom nám zomrela…

Ako sa mám domocť nevyplatenej mzdy?

Mám 17 rokov. Mesiac som brigádovala ako čašníčka v bare a nechcú mi vyplatiť celú mzdu a ešte mi…