Vzory zmlúv a dokumentov

Inšpirujte sa vzormi - zmluvy na mieru si nechajte pripraviť advokátmi!
  • Prečítaných 26 478x
  • Stiahnutých 4x

Uznanie dlhu - vzor

Vzor uznania dlhu Uznanie dlhu musí mať písomnú formu, musí byť z neho zrejmý dôvod vzniku dlhu, musí v ňom byť presne určená výška dlhu a musí obsahovať prísľub dlžníka tento dlh zaplatiť. Uznanie dlhu zakladá vyvrátiteľnú právnu domnienku, že v čase uznania dlh existoval. Dlžník, ktorý by tvrdil, že v čase uznania dlh neexistoval (príp. že zanikol), by to musel preukázať. Uznaním…

Otázka na právnika, 15. 11. 2017
  • Prečítaných 21 376x
  • Stiahnutých 1x

Dohoda o zániku nájmu bytu - vzor

Vzor dohody o zániku nájmu bytu Dohoda o zániku nájmu bytu je jedným zo spôsobov skončenia nájmu bytu (spoločne s výpoveďou alebo uplynutím doby, na ktorú sa nájom dojednal). Dohoda o zániku nájmu bytu musí mať písomnú formu.

Otázka na právnika, 15. 11. 2017
  • Prečítaných 33 412x
  • Stiahnutých 42x

Sťažnosť na prieťahy súdu - vzor

Vzor sťažnosti na prieťahy podľa § 62 zákona o súdoch Sťažnosti na prieťahy vybavuje predseda príslušného súdu. Účelom vybavovania sťažnosti je zistiť, či v danej veci boli spôsobené prieťahy v konaní. Ak je sťažnosť dôvodná, predseda súdu prijme a zabezpečí vykonanie opatrení na odstránenie nedostatkov, a ak je to potrebné, vyvodí za vzniknuté nedostatky voči zodpovedným osobám dôsledky.…

Otázka na právnika, 15. 11. 2017
  • Prečítaných 25 950x
  • Stiahnutých 18x

Špeciálna plná moc - vzor

Vzor špeciálnej plnej moci Špeciálna plná moc, na rozdiel od generálnej plnej moc, slúži k splnomocneniu len ku konkrétnemu úkonu.  Na plnej moci musí byť jednoznačne uvedené, kto je splnomocniteľ, kto splnomocnenec, k akým úkonom splnomocniteľ splnomocnenca oprávňuje, podpisy, dátum a miesto. Podpis na plnej moci musí byť overený len v prípadoch, ak to vyžaduje zákon. Ak je potrebné,…

Otázka na právnika, 15. 11. 2017
  • Prečítaných 38 158x
  • Stiahnutých 22x

Generálna plná moc - vzor

Vzor generálnej plnej moci Na plnej moci musí byť jednoznačne uvedené, kto je splnomocniteľ, kto splnomocnenec, k akým úkonom splnomocniteľ splnomocnenca oprávňuje, podpisy, dátum a miesto. Generálna plná moc musí byť udelená písomne.

Otázka na právnika, 15. 11. 2017
  • Prečítaných 21 592x
  • Stiahnutých 14x

Výpoveď plnej moci splnomocnencom - vzor

Vzor výpovede plnej moci splnomocnencom Plnomocenstvo zanikne – vykonaním úkonu, na ktorý bolo obmedzené, – ak ho splnomocniteľ odvolal, – ak ho vypovedal splnomocnenec, – ak splnomocnenec zomrie. Ak splnomocnenec vypovie plnomocenstvo, je splnomocnenec povinný urobiť ešte všetko, čo neznesie odklad, aby splnomocniteľ alebo jeho právny nástupca neutrpel ujmu na…

Otázka na právnika, 15. 11. 2017
  • Prečítaných 19 295x
  • Stiahnutých 1x

Zmluva o výpožičke - vzor

Vzor zmluvy o výpožičke Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo bezplatne užívať individuálne určenú vec po dohodnutú dobu. Vypožičaná vec musí mať určité individuálne znaky, ktoré ju odlišujú od iných vecí. Vypožičiavateľ je povinný túto konkrétnu vec vrátiť, len čo ju nepotrebuje, najneskôr však do konca určenej doby zapožičania. Požičiavateľ môže požadovať vrátenie veci aj…

Otázka na právnika, 10. 11. 2017
  • Prečítaných 34 282x
  • Stiahnutých 40x

Vzor - Odvolanie plnej moci splnomocniteľom

Vzor odvolania plnej moci splnomocniteľom Plnomocenstvo zanikne ⁃ vykonaním úkonu, na ktorý bolo obmedzené, ⁃ ak ho splnomocniteľ odvolal, ⁃ ak ho vypovedal splnomocnenec, ⁃ ak splnomocnenec zomrie. Splnomocniteľ sa nemôže platne vzdať svojho práva plnomocenstvo kedykoľvek odvolať. Plnomocenstvo môže teda byť kedykoľvek odvolané. Dôvody odvolania plnej moci nie je nutné…

Otázka na právnika, 9. 11. 2017
  • Prečítaných 21 065x
  • Stiahnutých 8x

Dohoda o pristúpení k záväzku - vzor

Vzor dohody o pristúpení k záväzku podľa § 533 občianskeho zákonníka Kto bez súhlasu dlžníka dohodne písomne s veriteľom, že splní za dlžníka jeho peňažný záväzok, stáva sa dlžníkom popri pôvodnom dlžníkovi. Obaja dlžníci sú zaviazaní spoločne a nerozdielne. Dohoda o pristúpení k záväzku musí mať písomnú formu. Pôvodný dlžník nie je účastníkom dohody o pristúpení k záväzku. Keďže…

Otázka na právnika, 9. 11. 2017
  • Prečítaných 11 452x
  • Stiahnutých 1x

Dohoda o ukončení pracovného pomeru - vzor

Pre STIAHNUTIE VZORU KLIKNITE DOLU NA ODKAZVzor dohody o skončení pracovného pomeru Zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú dohodu o skončení pracovného pomeru písomne. Ak to zamestnanec požaduje, tak v dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru. V dohode musí byť uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru aj v prípade, ak ku skončeniu pracovného pomeru došlo preto, že:…

Otázka na právnika, 22. 10. 2017