Zverejnenie platov zamestnancov obecného úradu

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Zverejnenie platov zamestnancov obecného úradu

Dobrý deň, píšem v mene zamestnancov Obecného úradu. Poslanec Obecného zastupiteľstva žiada nášho zamestnávateľa t.j. starostu obce o zverejnenie platov všetkých zamestnancov obecného úradu vrátane starostu obce a ľudí pracujúcich pre obec na dohodu. Má ako poslanec na to právo? Naša ďalšia otázka znie, ak mu starosta bude musieť informácie sprístupniť, môže tieto osobné informácie sprístupniť verejne to je na internete(facebook)alebo ich niekde verejne ukazovať alebo vystaviť? Akým spôsobom môže zamestnávateľ t.j starosta postihnúť poslanca OZ ak verejne potupuje a ohovára nielen obec ale aj všetkých zamestnancov Obecného úradu. Ďakujeme veľmi pekne. 

Anonym, 13. 9. 2016, 5923x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, v zmysle § 9, ods. 2 Z.č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám ,, Informácie o osobných údajoch fyzickej osoby, ktoré sú spracúvané v informačnom systéme za podmienok ustanovených osobitným zákonom, povinná osoba sprístupní len vtedy, ak to ustanovuje zákon, alebo na základe predchádzajúceho písomného súhlasu dotknutej osoby. Ak dotknutá osoba nemá spôsobilosť na právne úkony, taký súhlas môže poskytnúť jej zákonný zástupca.Ak dotknutá osoba nežije, taký súhlas môže poskytnúť jej blízka osoba. To znamená, že údaje o platobných podmienkach môžu byť zverejnené len so súhlasom osoby, ktorej sa to týka. Existujú však aj výnimky a tie upravuje § 9, ods. 3 tohto zákona a to nasledovne: Povinná osoba sprístupní na účely informovania verejnosti osobné údaje fyzickej osoby, ktoré sú spracúvané v informačnom systéme za podmienok ustanovených osobitným zákonom o fyzickej osobe, ktorá je verejným funkcionárom,poslancom obecného zastupiteľstva, predstaveným v štátnej službe,odborníkom plniacim úlohy pre člena vlády Slovenskej republiky, prezidenta Slovenskej republiky, predsedu Národnej rady Slovenskej republiky alebo podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky, vedúcim zamestnancom vykonávajúcim práce vo verejnom záujme,vedúcim zamestnancom zamestnávateľa, ktorým je orgán verejnej moci,nadriadeným v služobnom pomere alebo členom hodnotiacej komisie alebo iného obdobného orgánu, ktorý sa zúčastňuje na procese rozhodovania o použití verejných prostriedkov. Podľa prvej vety sa sprístupňujú osobné údaje v rozsahu

a)
titul,
b)
meno,
c)
priezvisko,
d)
funkcia a deň ustanovenia alebo vymenovania do funkcie,
e)
pracovné zaradenie a deň začiatku výkonu pracovnej činnosti,
f)
miesto výkonu funkcie alebo pracovnej činnosti a orgán, v ktorom túto funkciu alebo činnosť vykonáva,
g)
mzda, plat alebo platové pomery a ďalšie finančné náležitosti priznané za výkon funkcie alebo za výkon pracovnej činnosti, ak sú uhrádzané zo štátneho rozpočtu alebo z iného verejného rozpočtu.

Údaje sa zverejňujú na webovom sídle, ak ho má Obec zriadené alebo písomne na základe písomnej žiadosti. Poslanec Obecného zastupiteľstva je volený obyvateľmi, starosta Obce ako aj ktorýkoľvek obyvateľ Obce však môže podať trestné oznámenie za ohováranie, prípadne oznámiť konanie poslanca ako priestupok ak jeho konanie vykazuje znaky trestného činu alebo priestupku.

 

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Aké mám práva ak chcem predať dom po rodičoch?

Dobrý deň.Som vlastníčka domu po rodičoch 10/12. Jednu 12 má sestra s jej súhlasom chce predať dom,…

Anonym, 19. 10. 2016, 2214x zobrazenie

Úhrada za uživanie bytu po rozvode

Želám dobrý deň. Mám 67 r. a som dôchodca.Chcel by som Vás poprosiť o pomoc alebo radu. Som 8 r.…

Anonym, 22. 11. 2016, 2125x zobrazenie

Predaj bytu

Dobrý deň, Predávam byt a kupujúcemu chyba 10% kúpnej sumy. Na zmluve je uvedené že celú čiastku…

Monika, 27. 1. 2017, 2144x zobrazenie

"vrátenie peňazí"

Dobrý deň mám takú otázku.Mal som priateľku vydatú podotýkam boli sme spolu 6rokov no a za tých…

Milan, 7. 3. 2017, 2085x zobrazenie

Hypoteka

DObry vecer, Beriem na seba hypoteku a budem jediny vlastnik nehnutelnosti. Je mozne po urcitom…

Lenka, 26. 5. 2017, 1892x zobrazenie

Manželstvo s cudzincom, trvalý pobyt, pohyb po EU

Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. Uzavrela som manželstvo s Albáncom minulý týždeň,v pondelok…

Nikola, 29. 11. 2017, 1953x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Jiné

Darovacia zmluva + návrh na vklad

Dobrý deň, ak je v darovacej zmluve uvedené, že darca splnomocňuje obdarovaného na podanie návrhu…

Anonym, 22. 11. 2016, 2488x zobrazenie

Má právo finančna spoločnosť siahnuť na mzdu?

Dobrý deň. Mám omeškané splátky na pôžičke. Keďže som sa dostala nie vlastnou vinou do finančných…

Anonym, 30. 8. 2016, 2103x zobrazenie

Rekreačná chata - založená nehnuteľnosť

Dobrý deň, chcem sa opýtať, pred tromi rokmi som chcela manželovi pomôcť, nakoľko vstupoval do…

Anonym, 6. 10. 2016, 2065x zobrazenie

Ručiteľ na úvere ( Proficredit ) - úroky, ktoré nemajú konca ako sa brániť?

Dobrý deň,prosím Vás o radu a pomoc. V r.2007 som bola ručiteľkou na úvere bratrancovi,…

Anonym, 28. 11. 2016, 2899x zobrazenie

Domáhanie sa predkupného práva ako spolupodielnik ornej pôdy

Dobrý deň, V roku 2003 predal spolupodielník ornú pôdu PD bez toho aby ma oslovil ako…

Anonym, 18. 11. 2016, 2149x zobrazenie

Kúpa pozemku s ťarchou/exekúciou?

Dobrý deň. Prosím o radu ako postupovať pri kúpe pozemku, na ktorý je uvedená exekúcia. Pozemok…

Anonym, 26. 10. 2016, 4793x zobrazenie

Vyhľadajte ďalšie otázky z právnej poradne

PREZENTÁCIA ADVOKÁTSKYCH KANCELÁRIÍ
Právna konzultácia
Telefonická konzultácia
Požiadajte o ponuku služby
...
Tieto webové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.
zatvoriť