Prepis domu

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Prepis domu

Dobrý deň môj priateľ si zobral pred dvoma rokmi doma na hypotéku . Hypotéka mu zostava platiť ešte 16 rokov. Iba on figuruje v kúpnej zmluve. Chce pridať teraz i mňa ako spolumajiteľu domu na koho sa máme obrátiť a ako máme postupovať? Podotýkam.nie sme zosobášení.dskukem za odpoved

Kornelia, 18. 10. 2017, 2051x zobrazenie

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, z Vašej otázky nám nie je zrejmé, či Váš priateľ iba mieni na Vás previesť spoluvlastnícky podiel na dome alebo či spolu s prevodom časti spoluvlastníckeho podielu na dome máte záujem pristúpiť k záväzku a byť spoluzodpovedná za splatenie hypotekárneho úveru Vášho priateľa. V prvom rade je potrebné vyhotoviť právny titul, na základe ktorého vznikne Vaše právo na podiel na nehnuteľnosti, t. j. napr. kúpna zmluva, darovacia zmluva. Podotýkame však, že nakoľko má banka na nehnuteľnosti záložné právo, je potrebné v úverovej zmluve preveriť, či prevedenie podielu na nehnuteľnosti sa môže uskutočniť so súhlasom banky alebo aj bez jej súhlasu. Ak bude s prevodom súhlasiť, bude potrebné požiadať príslušný okresný úrad, katastrálny odbor, o zápis vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Či je možné pristúpiť k záväzku Vášho priateľa voči banke a akým spôsobom konzultujte priamo s bankou, nakoľko nám nie je známy presný finančný produkt ani obchodné podmienky banky, ktorá Vášmu priateľovi hypotekárny úver poskytla. Je však možné predpokladať, že banka bude s pristúpením k záväzku súhlasiť, nakoľko to uľahčí jej situáciu v prípade nesplácania dlhu Vaším priateľom. V tejto súvislosti Vám zároveň predtým, ako sa rozhodnete pristúpiť k splácaniu hypotekárneho úveru, odporúčame konzultáciu možných následkov s advokátom.

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Zapísať partnera ako spoluvlastníka bytu ktorý som si sama kúpila na úver?

Dobrý večer. Pred dvoma rokmi som si vzala úver a kúpila som si byt. Teraz sa idem vydávať a…

Vysporiadanie nehnuteľnosti

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s dotazom, ako by bolo vhodné postupovať pri vysporiadaní…

Vymáhanie pohľadávky

Dobrý deň, Spoločnosť Intrum Justitia Slovakia s. r. o. vymáha o odo mňa sumu 77,56 € ale suma už…

Patrí garáž ktorú sme kúpili do BSM?

Dobrý deň, manželia sme od roku 1974, pred rokom 1989 sme kupili garáž, bez pozemku, nakoľko tam…

Maria, 2. 5. 2017, 2501x zobrazenie

Rozvod - ako sa delí majetok a rieši starostlivosť o deti?

Byt sme nadobudli počas manželstva, no z mojej strany som prispel 90% sumou. Aj v tomto prípade z…

Marek, 3. 5. 2017, 2738x zobrazenie

Kedy a ako môžem požiadať o zákaz priblíženia

Na súkromnom pozemku v osobnom vlastníctve som bol fyzicky napadnutý susedom. Výsledkom boli…

Jozef, 16. 5. 2017, 9761x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Nemovitosti

Najomne

Som najomca bytu,v kt. zijem s 3 detmi a manzelom.Vlastnik bytu je obec.Chcem ukoncit najomnu…

Zuzana, 19. 5. 2017, 2245x zobrazenie

Kúpa bytu

Dobrý deň, kúpili sme byt a neskôr sme sa dozvedeli, že kotolˇa, ktorá je súčasťou spoločného…

Lukáš, 20. 9. 2017, 2189x zobrazenie

Predaj bytu

Dobrý deň, Predávam byt a kupujúcemu chyba 10% kúpnej sumy. Na zmluve je uvedené že celú čiastku…

Monika, 27. 1. 2017, 2451x zobrazenie

Vada bytu - kúpa nehnuteľnosti

Pred kúpou bytu som sa pýtala na hlučnosť  susedov a ich správanie. Malo byt bezproblémové, čo…

Veronika, 13. 11. 2017, 2254x zobrazenie

Nevysporiadané pozemky

Bývame v spoločnom dvore naši susedia všetko roky užívajú a nič nevlastnia ešte aj dom majú čiernu…

Zuzana, 16. 8. 2017, 4772x zobrazenie

nevysporiadany pozemok

Dobrý deň, veľmi rada by som sa informovala na môj problém. Som väčšinový vlastník pozemku, môj…

Kamila, 2. 2. 2017, 2775x zobrazenie