Náhrada škody za vzniknutý nedostatok spojený s užívaním prenajímaného bytu

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Náhrada škody za vzniknutý nedostatok spojený s užívaním prenajímaného bytu

Dobrý deň, naskytol sa nám problém spojený s užívaním prenajímaného bytu. Po nasťahovaní nám po čase v kuchyni začala zatekať voda za umývadlo. Majiteľku bytu sme okamžite oboznámili s nedostatkom. Majiteľka bytu nás informovala, že tento nedostatok vyrieši po návrate z dovolenky, nakoľko vtedy nemala čas. Táto závada pretrvávala 3 týždne. Keď sa problém pretavil do havarijného stavu (kuchynská linka sa začala vydúvať), sme ju opakovane kontaktovali, a až vtedy nám poslala jej známeho tento nedostatok opraviť, ktorý skonštatoval, že zrejme ide o pokazenú batériu. Nedostatok vyriešil len dočasne, na zatekanie máme stále podozrenie. Môže majiteľka od nás vymáhať náhradu škody? Ďakujem.

Anonym, 8. 8. 2016, 1435x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň,

Nájomca je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu prenajímateľovi potrebu tých opráv v byte, ktorá má znášať prenajímateľ  (odporúčam písomne) a umožniť ich vykonanie, inak zodpovedá za škodu, ktorá nesplnením tejto povinnosti vznikla. Čiže nárok na náhradu škody vznikne len vtedy, ak by ste potrebu opráv v byte, ktoré má zabezpečiť prenajímateľ neoznámili prenajímateľovi bez zbytočného odkladu a neumožnili ich vykonanie, napríklad by ste neumožnili prenajímateľovi vstup do bytu za účelom vykonanie opráv. Zároveň nájomca je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré spôsobil sám alebo tí, ktorí s ním bývajú. Ak sa tak nestane má prenajímateľ právo po predchádzajúcom upozornení nájomcu závady a poškodenia odstrániť a požadovať od nájomcu náhradu. Pokiaľ by teda prenajímateľ požadoval náhradu škody, musel by preukázať, že ste Vy priamo spôsobili v byte závady a poškodenia a tieto ste neodstránili. V zmysle Občianskeho zákonníka máte ako nájomca nárok na primeranú zľavu z nájomného kým prenajímateľ neodstráni v byte závadu, ktorá Vám podstatne a po dlhší čas zhoršuje užívanie.

 

 

 

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Určenie výživného

Dobrý deň, chcem sa informovať ohľadne prípadu mojej priateľky, ktorá má takýto problém: Mala…

Anonym, 18. 7. 2016, 1816x zobrazenie

Zrušený platobný rozkaz - odpor, pojednávanie, uznesenie?

Dobrý deň chcel by som sa spýtať čo znamená veta ''Podľa ust. § 267 ods.3 C.s.p., ak čo len jeden…

Anonym, 11. 8. 2016, 2143x zobrazenie

Ak bola dohoda pred rozvodom o zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti, výživné a kontakt s otcom, bude sa to prejednávať ?

Dobrý deň, s manželom sa ideme rozvádzať. Pred rozvodom sme spísalali dohodu o stretávaní sa so…

Anonym, 28. 10. 2016, 1432x zobrazenie

Výpoveď

Môžem sa spýtať, potrebovala by som podať okamžitú výpoveď zamestnávateľovi, ktorý je vo väzbe.…

Laura, 27. 1. 2017, 1416x zobrazenie

dohoda o vine a treste - povinnosti

Dobrý deň, chcem sa opýtať , do kedy je odsúdený povinný uhradiť spôsobenú škodu , ak sa…

Renáta, 30. 1. 2017, 1321x zobrazenie

testament

dobrý večer mám otázku dostali sme závet testament a je tam určitý dátum pojednavania a je tam aj…

Maria, 2. 2. 2017, 1386x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Jiné

Darovacia zmluva + návrh na vklad

Dobrý deň, ak je v darovacej zmluve uvedené, že darca splnomocňuje obdarovaného na podanie návrhu…

Anonym, 22. 11. 2016, 1745x zobrazenie

závet

Dobrý deň, prosim vás prečo pri závete písaným notárom netreba overovať podpisy? ďakujem za odpoveď

Natália, 24. 5. 2017, 1215x zobrazenie

Zakúpený tovar z prezentačnej akcie som vrátila, peniaze nedostala

Dňa 5.11.2015 na prezentačnej akcii v Relax Epicentrum v Komárne sme si s manželom zakúpili…

Anonym, 2. 12. 2016, 1325x zobrazenie

Dedenie

Dobrý deň. Zomrel mi strýko-otcov brat. Strýko bol bezdetný vdovec. Môj otec-jeho brat zomrel v…

Anonym, 10. 10. 2016, 1625x zobrazenie

Darovanie bytu

Pred 5. rokmi mi moja sestra darovala byt po našich zosnulých rodičoch. Teraz chce darovaciu…

Anonym, 15. 9. 2016, 1665x zobrazenie

Predmet kúpnej zmluvy

Dobry den chcela by som sa informovat z katastra nehnutelnosti nam povedali, ze ked sme neni…

Anonym, 29. 9. 2016, 1574x zobrazenie

Vyhľadajte ďalšie otázky z právnej poradne

PREZENTÁCIA ADVOKÁTSKYCH KANCELÁRIÍ
Právna konzultácia
Telefonická konzultácia
Požiadajte o ponuku služby
...
Tieto webové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.
zatvoriť