Dedičstvo

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Dedičstvo

Sme traja súrodenci a mame dediť dom po rodičoch. Náš brat chce, aby sa celý majetok previedol na jeho vnučku, ale že tam bude dodatok,že bez nás ho nebude môcť predať. Je niečo také možné, nechce nás iba oklamať? Jeho argument je, že sa budeme menej platiť, ak to pôjde na jedného.Ďakujem za odpoveď

Mirka, 10. 10. 2017, 2197x zobrazenie

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, súd schváli dohodu dedičov o vyporiadaní dedičstva v tom prípade, ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom. Nakoľko vnučka Vášho brata nie zákonným dedičom po Vašich rodičoch, nie je vylúčené, že notár by po vydaní osvedčenia o dedičstve musel spísal ďalší právny úkon a to buď darovaciu zmluvu alebo kúpnu zmluvu, na základe ktorej by ste do jej vlastníctva previedli Vami zdedený majetok so zriadením tzv. predkupného práva podľa ust. § 602 ods. 2 Občianskeho zákonníka, t. z., že v prípade, ak by vnučka Vášho brata chcela zdedený majetok predať, musela by ho v prvom rade ponúknuť Vám. Pre úplnosť veci uvádzame, že vnučka Vášho brata by mohla dediť po Vašich rodičoch len v prípade odmietnutia dedičstva Vaším bratom v prospech vnučky za predpokladu, že brat má len jediné dieťa, ktoré má tiež len jediného potomka. Ak má Váš brat viac detí, po odmietnutí dedičstva Vašim bratom nastupujú ako zákonní dedičia všetky jeho deti. Nakoľko ide o zložitejšiu problematiku, odporúčame Vám obrátiť sa na advokáta, ktorý Vám po bližšom oboznámení sa s vecou pomôže s vyhotovením prípadnej dohody dedičov tak, aby ste mali jasnú predstavu o možných následkoch, ktoré Vám jej uzavretie môže priniesť. K argumentu Vášho brata, že sa bude menej platiť ak majetok zdedí len jedna osoba, si dovoľujeme uviesť, že základom odmeny notára ako súdneho komisára v dedičskom konaní je vždy všeobecná hodnota dedičstva poručiteľa bez ohľadu na počet dedičov. Výlučné vlastníctvo nehnuteľnosti jednou osobou má vplyv na výšku poplatkov súvisiacich skôr s trvalým pobytom v nehnuteľnosti (napr. poplatky za odpad).

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Najdena zavet

Dobry den, mala by som otazku ohladom dedicstva. V roku 2000 zomrela matka a zanechala zavet o…

Odmietam vypovedať

Dobrý deň, bola som prizvaná na súd vypovedať ako svedok o čine spred 10tich rokov. Na trestnom…

Požičanie peňazí bez papiera

Dobrý deň, čo sa dá spraviť, keď som požičala peniaze kamarátovi,nemám žiadny papier podpísaný ani…

Výživné na maloleté dieťa - z čoho sa vypočíta?

Dobrý deň,mám taký problém, že sa chystám rozvádzať s manželom.Máme spolu maloletú dcéru , ktorá…

Katarína, 26. 1. 2017, 2509x zobrazenie

Ako postupovať pri vymáhaní pohľadávky?

Prosím o radu.V roku 2014 som bývalému priateľovi požičala postupne 200€. O všetkom mám…

Lucia, 28. 4. 2017, 2349x zobrazenie

závet

Dobrý deň, prosim vás prečo pri závete písaným notárom netreba overovať podpisy? ďakujem za odpoveď

Natália, 24. 5. 2017, 2229x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Občanské právo

Porušenie ústnej dohody

Dostal som sa do nekonečného kolotoču s kamarãtom.V marci tohto roku si odomna požičal zváračku na…

Pravo dozita a hypoteka

Moja mama predala byt, ja s manželom sme predali byt a za spoločné peniaze sme kúpili starší dom,…

Marta, 31. 3. 2017, 2382x zobrazenie

Vrátenie zálohy za svadobnú hostinu - koronavírus

Dobrý deň, dňa 6.6.2020 sme mali mať svadbu. Pre súčasnú situáciu sme ju chceli zrušiť, zaplatili…

Miroslava, 8. 4. 2020, 2508x zobrazenie

Exekúcia

Dobrý deň. Mala som 4 pozičky od slovenskej pozičovne. Platila som pravidelne pokial manžel…

Sona, 14. 2. 2017, 2630x zobrazenie

Ako napísať splnomocnenie?

Dobrý deň,moj syn si podal pred dvomi rokmi návrh na stretávanie s maloletým dieťaťom. Bolo jedno…

Olga, 10. 2. 2017, 3173x zobrazenie

Odstúpenie od kúpnej zmluvy

Dobrý deň. Keď ako spotrebiteľ mám právo odstúpiť od kúpnej zmluvy, môže mi toto právo predajca…

Juraj, 10. 10. 2017, 2268x zobrazenie