Dedičstvo

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Dedičstvo

Sme traja súrodenci a mame dediť dom po rodičoch. Náš brat chce, aby sa celý majetok previedol na jeho vnučku, ale že tam bude dodatok,že bez nás ho nebude môcť predať. Je niečo také možné, nechce nás iba oklamať? Jeho argument je, že sa budeme menej platiť, ak to pôjde na jedného.Ďakujem za odpoveď

Mirka, 10. 10. 2017, 1735x zobrazenie
Advokáti, ktorí odpovedali na túto otázku:

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, súd schváli dohodu dedičov o vyporiadaní dedičstva v tom prípade, ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom. Nakoľko vnučka Vášho brata nie zákonným dedičom po Vašich rodičoch, nie je vylúčené, že notár by po vydaní osvedčenia o dedičstve musel spísal ďalší právny úkon a to buď darovaciu zmluvu alebo kúpnu zmluvu, na základe ktorej by ste do jej vlastníctva previedli Vami zdedený majetok so zriadením tzv. predkupného práva podľa ust. § 602 ods. 2 Občianskeho zákonníka, t. z., že v prípade, ak by vnučka Vášho brata chcela zdedený majetok predať, musela by ho v prvom rade ponúknuť Vám. Pre úplnosť veci uvádzame, že vnučka Vášho brata by mohla dediť po Vašich rodičoch len v prípade odmietnutia dedičstva Vaším bratom v prospech vnučky za predpokladu, že brat má len jediné dieťa, ktoré má tiež len jediného potomka. Ak má Váš brat viac detí, po odmietnutí dedičstva Vašim bratom nastupujú ako zákonní dedičia všetky jeho deti. Nakoľko ide o zložitejšiu problematiku, odporúčame Vám obrátiť sa na advokáta, ktorý Vám po bližšom oboznámení sa s vecou pomôže s vyhotovením prípadnej dohody dedičov tak, aby ste mali jasnú predstavu o možných následkoch, ktoré Vám jej uzavretie môže priniesť. K argumentu Vášho brata, že sa bude menej platiť ak majetok zdedí len jedna osoba, si dovoľujeme uviesť, že základom odmeny notára ako súdneho komisára v dedičskom konaní je vždy všeobecná hodnota dedičstva poručiteľa bez ohľadu na počet dedičov. Výlučné vlastníctvo nehnuteľnosti jednou osobou má vplyv na výšku poplatkov súvisiacich skôr s trvalým pobytom v nehnuteľnosti (napr. poplatky za odpad).

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

Žijem v zahraničí a VŠZP chce po nás platby

OD ROKU 2002 SME TRVALO ZIJUCI V SPANIELSKU .ATERAZ PO 15 ROKOCH ODO MNA MANZELKY A DETI ZIADA…

Anonym, 6. 9. 2016, 2029x zobrazenie

Súdny výkon rozhodnutia po trojročnej premlčacej lehote - rozhodnutie o dopravnom priestupku

Rozhodnutie o dopravnom priestupku zo dňa 3.7.2006 sa stalo vykonateľným 18.7.2006. Oprávnený podal…

Anonym, 29. 9. 2016, 2157x zobrazenie

Doplatok výživného

Prosím Vás,ex manžel mi má doplatit na deti výživné čo neplatil pol roka. Je zivnosntik,ale…

Anonym, 4. 10. 2016, 2525x zobrazenie

Zrušenie náhradného výživného

Dobrý večer. Úrad mi vyplácal náhradné výživné.Vydala som sa a s manželom máme vraj dostačujúci…

Veronika, 30. 1. 2017, 2119x zobrazenie

Exekúcia

Dobrý deň. Chcel by som Vás poprosiť o radu v nasledovnej situácii. Máme spoločný úver ako…

Martin, 9. 2. 2017, 1796x zobrazenie

Ako ukončiť pracovný pomer keď nemám podpísanú pracovnú zmluvu zo zamestnavateľom

Dobrý deň. Chcem sa spýtať ako ukončiť pracovný pomer zo zamestnávateľom už len z toho dôvodu, že…

Štefan, 20. 2. 2017, 1970x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Občanské právo

Darovacia zmluva - čo všetko obnáša klauzula "poskytnúť darujúcemu potrebnú pomoc v starobe"?

Dobrý deň, Potreboval by som vysvetliť, či ozrejmiť klauzulu v darovacej zmluve. Ak je tam…

Anonym, 22. 7. 2016, 2119x zobrazenie

Pravo dozita a hypoteka

Moja mama predala byt, ja s manželom sme predali byt a za spoločné peniaze sme kúpili starší dom,…

Marta, 31. 3. 2017, 1937x zobrazenie

Vrátenie darov nadobudnutých počas manželstva

Dobrý deň, chcem sa spýtať, sme s manželom v rozvodovom konaní a včera mi napísal sms, že sa…

Jana, 22. 1. 2017, 1784x zobrazenie

Predaj nehnuteľnosti v spoluvlastníctve ak je na spoluvlastníkovi exekúcia

S ďalším rodinným príslušníkom ( bratrancom ) vlastním nehnuteľnosť ( vinice a priľahlé parcely ) o…

Anonym, 26. 10. 2016, 1796x zobrazenie

Predaj maľovaných obrazov

Prajem dobrý deň. Láskavo prosím, poraďte mi, aké mám povinnosti voči štátu, ak chcem predať…

Anonym, 7. 11. 2016, 3858x zobrazenie

Môžem žiadať aby ma vyplatili po dedičstve a z akej hodnoty domu?

Dobrý deň, chcem sa poradiť, pred rokom mi zomrela mamina, ktorá vlastnila polovicu nášho domu…

Anonym, 7. 9. 2016, 1884x zobrazenie

Vyhľadajte ďalšie otázky z právnej poradne

PREZENTÁCIA ADVOKÁTSKYCH KANCELÁRIÍ
Právna konzultácia
Telefonická konzultácia
Požiadajte o ponuku služby
...
Tieto webové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Informácie o tom, ako tieto webové stránky používate, sú zdieľané so spoločnosťou Google. Používaním týchto webových stránok súhlasíte s použitím súborov cookie.
zatvoriť