výpověď na MD

Právní poradna online

Poptejte přímo služby u advokáta/advokátky Mgr. Petra Králová

Online konzultace s advokátem
Telefonická konzultace
Právní zastoupení
výpověď na MD

V listopadu mi končí 3. letá MD a již teď mi firma řekla, že pro mě nemá místo.Chtějí mě testovat z cizího jazyka,prý nemám dostačující znalosti a nebyli se mnou spokojeni.Já ale byla přijímána na pozici,kde mé znalosti dostačovaly.Má firma nárok mě takto testovat a případně dát výpověď kvůli testu?

Eva, 24. 5. 2017, 1144x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Petra Králová, Plzeň

Dobrý den, po skončení rodičovské dovolené máte právo na to, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci odpovídají druhu práce sjednané v pracovní smlouvě dle dohodnutých podmínek v pracovní smlouvě (délka či rozvržení pracovní doby atd.). Nemusí jít o totožné pracovní místo a totožné pracoviště, druh práce má odpovídat druhu práce sjednané v pracovní smlouvě. Pokud jde o požadavek na znalost cizího jazyka, je to opět spojeno s druhem práce v pracovní smlouvě. Není-li k výkonu sjednaného druhu práce objektivně třeba znalost cizího jazyka, nemůže být požadavek na znalost cizího jazyka ze strany zaměstnavatele oprávněný. Pokud došlo ke změně u zaměstnavatele a druh sjednané práce je z objektivního hlediska spojen s ovládáním cizího jazyka (nejde jen o výmysl vytržený z reality, ale stav reagující na vývoj u zaměstnavatele), zaměstnavatel má nový požadavek na znalost cizího jazyka, potom je třeba, aby jste s takovým požadavkem v konkrétní podobě byla seznámena (zde konktrétně o jakou znalost cizího jazyka, kterého a na jaké úrovni má jít) a aby Vás zaměstnavatel písemně vyzval, abyste požadavek splnila - doplnila si vzdělání - znalost, a to v přiměřené době (době obvyklé pro získání požadavku). A až poté, když byste ani po uplynutí přiměřené doby nesplnila požadavek zaměstnavatele, je zaměstnavatel oprávněn Vám dát výpověď podle ust. § 52 písm. f) zákoníku práce. Tedy testovat na znalost Vás mohou, ale případné prvotní zjištění neuspokojivého výsledku textu nemůže být důvodem výpovědi ze strany zaměstnavatele. S pozdravem Mgr. Petra Králová, advokátka nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,

Další otázky, na které advokát odpověděl

Prodej nemovitosti - prodej chalupy kde jsou 3 majitelé

Dobrý den, Potřebuji poradit s prodejem chalupy,kde jsou 3 majitele.#Stačí k prodeji souhlas jen 2…

Anonym, 24. 8. 2016, 1377x zobrazení

Těžká újma na zdraví

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda-li jako oběť trestného činu těžkého ublížení na zdraví…

Anonym, 30. 8. 2016, 1891x zobrazení

Dohoda o spolupráci - kdy je smlouva platná?

Dobrý den,dne 5.3.2015 jsem jako zaměstnavatel-OSVČ - uzavřel dohodu o spolupráci s panem X,dále…

Anonym, 15. 9. 2016, 1787x zobrazení

rada

Dobrý den mám dotaz na splácení dluhu.Už splacim dluh že svého starobního duchodu, žijí s…

Miloslav, 9. 1. 2017, 1434x zobrazení

Trestni cinnost s ublizenim na zdravi

Dobrý den, příteli se stalo, že omylem srazil chodce na přechodu: špatná viditelnost, pršelo,…

Nikola, 28. 2. 2017, 1244x zobrazení

Povinné ručení

Dobrý den , mám na zahradě auto který mi tam stojí už tři roky . Bohužel jsem neplatil povinné…

Matej, 19. 6. 2017, 1230x zobrazení

Další otázky, z kategorie Pracovní právo

zaměstnání

Dobrý den, pracuji ve firmě svého přítele jako administrativní pracovnice. Plánujeme svatbu a…

Jana, 7. 2. 2017, 1393x zobrazení

Pracovní úraz

Dobrý den, můj HPP na dobu určitou mi skončil k 30.9.2015 a od 5.10.2015 jsem v PN se stejnou…

Anonym, 9. 11. 2015, 2223x zobrazení

Zkušební doba v době mateřské dovolené

Dobrý den, na svém služebním místě mám zkušební dobu 6 měsíců, současně jsem také nedávno zjistila…

Adéla, 7. 1. 2018, 1058x zobrazení

Firma ruší pobočku franšíze - výpověď zaměstnanci

Dobrý den, chci se zeptat na co mám v mém případě nárok. Pracovala jsem u firmy (s.r.o.) na jedné…

Anonym, 26. 7. 2016, 1687x zobrazení

Mám být minimálně celý měsíc doma za 60% průměrné mzdy?

Dobrý den, prosím o radu. Můj zaměstnavatel mě nyní nutí pracovat 6 dní v týdnu (po dobu 1 měsíce -…

Anonym, 12. 5. 2016, 3311x zobrazení

Ušlý zisk

Dobrý den, můj syn pracoval jako řidič u jedné firmy. Při jedné jízdě vzal auto o svodila, čímž jej…

Katka, 3. 2. 2017, 1475x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít