Podílové spoluvlastnictví nemovitosti

Právní poradna online
Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna
Podílové spoluvlastnictví nemovitosti

Jsem spoluvlastnik v domě s 4 byty já vlastním 3 byty v baráku. Chci si z půdního prostoru vybudovat pudni být z mého podílu. Bohužel schodiště nevede až k půdním prostoru takže musím schodiště prodloužit k půdě . A potřebuji povolení od spoluvlastnika. Ale on s tím nesouhlasí. Jak to mužů resit ?

Monika, 1. 11. 2019, 1085x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Otázka Na právníka

Dobrý den, pokud se Vaše informace ohledně poměru spoluvlastnického podílu nachází na faktu, že jste 3/4 spoluvlastník, Vaše situace by nemusela být bezvýchodná. Jde o to, že dle Vašich informací jste většinovým spoluvlastníkem a vztahuje se na Vás ustanovení občanského zákoníku a to konkrétně § 1129, který zní takto: "K rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné věci, zejména o jejím podstatném zlepšení nebo zhoršení, změně jejího účelu či o jejím zpracování, je třeba alespoň dvoutřetinové většiny hlasů spoluvlastníků." Znamená to tedy, že vzhledem k Vašemu podílu ke společné věci dosahujete dvě třetiny hlasů o nakládání se společnou věcí, a nesouhlas menšinového spoluvlastníka by Vám tedy neměl být překážkou. Jediné co by Vám stálo v cestě by byla situace, kdybyste Vaším plánovaným zásahem omezil spoluvlastníka v užívání. V tom případě by se situace posuzovala dle § 1132 občanského zákoníku, který říká, že: "K rozhodnutí, na jehož základě má být společná věc zatížena nebo její zatížení zrušeno, a k rozhodnutí, na jehož základě mají být práva spoluvlastníků omezena na dobu delší než deset let, je třeba souhlasu všech spoluvlastníků." Pokud tedy Vaše plánovaná rekonstrukce spoluvlastníka neomezí, tak nemusíte mít jeho souhlas. Pokud ano, tak by problém nastal a Váš plán by uskutečnitelný nebyl, neboť jeho nesouhlas by Vám bránil k zásahu do společné věci. V tomto případě byste se nemohl ani obrátit na soud, aby rozhodl ve Váš prospěch, resp. aby Váš záměr schválil. V této situaci by Vám zbyla možnost zrušení spoluvlastnictví. Které by neslo složitější řešení, avšak by mohlo situaci vyřešit. Jde o to že žádný ze spoluvlastníků není nucen ve spoluvlastnictví setrvat a má právo oddělení ze spoluvlastnictví, lze-li předmět spoluvlastnictví rozdělit, nebo o zrušení spoluvlastnictví. Nesmí tak ale žádat v nevhodnou dobu nebo jen k újmě některého ze spoluvlastníků. Hezký den.

Další otázky, z kategorie Nemovitosti

Končí podnájem bytu prodejem nemovitosti?

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně problému s podnájmem bytu, který chce majitel prodat.…

Jiří, 12. 1. 2017, 2058x zobrazení

Zahrada před mým domem - nesouhlas se zřízením staveniště

Před mým domem je zahrada, kterou jsme měli od r.1957 v pronájmu, pak děda dělal něco pro místní…

Anonym, 28. 12. 2015, 1839x zobrazení

Darování

Dobrý den. Rodiče mě darovali byt. Za trvání manželství jsem byt prodala a za peníze jsem koupila…

Jitka, 11. 5. 2017, 1940x zobrazení

Mám strach aby to nebyli lichvaři

Dobrý den, manžel  nadělal dluhy. Poté se odstěhoval. Protože jsem neměla prostředky, tak nás…

Anonym, 4. 6. 2015, 2568x zobrazení

Odkoupení obecního bytu

Dobrý den, místní úřad nabízí byty k odkoupení a mají přednost osoby, které v bytě bydlí. Bydlim v…

Anonym, 30. 3. 2015, 3279x zobrazení

Koupila jsem byt s nájemníkem na dobu neurčitou - jak ho dostat z bytu?

Dobrý den, koupila jsem byt,kde má nájemník smlouvu na dobu neurčitou. Snažila jsem se obstarat i…

Anonym, 26. 8. 2016, 4458x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít