Nárok na výživné zletilé studující

Právní poradna online
Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna
Nárok na výživné zletilé studující

Dobrý den, zletilá studující dcera se odstěhovala v 01/2016 z vlastní vůle k příteli a požaduje po nás rodičích výživné. Jak je to v tomto případě s vyživovací povinností? Předem děkuji za radu.

Anonym, 16. 3. 2016, 4239x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

advokát

Vážení, konec vyživovací povinnosti rodičů k dítěti není zákon stanoven. Často se rodině domnívají, že vyživovací povinnost končí zletilostí, dovršením 26 let či ukončením studia, toto však není pravda. V § 911 nového občanského zákoníku je uvedeno, že výživné lze přiznat, jestliže oprávěný není schopen se sám živit. Tedy pokud není dospělé dítě schopno samo se živit, a má potřebu výživného, může vyživovací povinnost zaniknout až ke dni jeho smrti, případně ke dni smrti rodičů. 

Ovšem je nutno správně vyložit pojem "není schopno se samo živit". Má se tím na mysli např. nemoc, handicap dítěte či intenzivní studium, nikoli vyhýbání se práci či účelové studium. 

Obecně řečeno, to, že Vaše dcera je zletilá a nebydlí u Vás, nemá na její právo na výživné žádný vliv. Důležité bude posoudit, jestli má potřebu výživného a jestli není schopná sama se živit. 

K otázce toho, jestli studium dceři znemožňuje živit se sama, jestli se jedná a přípravu na budoucí povolání vylučující samostatnou obživu, jestli studium dceři opravdu znemožňuje možnost výdělku, či jestli se jedná jen o studium účelové, to bude v případě sporu velmi pečlivě posuzovat soud. Stejně tak je tomu v otázce její reálné potřeby výživného. 

Další otázky, z kategorie Rodinné právo, SJM, děti, rozvod

Zanedbání péče o nezletilé, znepřístupnění návštěv druhým rodičem

Partner je rozvedený a má dva syny.Soudně má uloženou výhradní péči matka dětí a otec je má mít…

Nikola, 10. 5. 2017, 2326x zobrazení

Alimenty a náklady na převoz dítěte

Syn žil s divkou narodila se jim dcera, po 2 letech říkala synovi, aby ji odvezl na týden domů,…

Anonym, 11. 9. 2015, 2790x zobrazení

Platba výživného po nabytí zletilosti a změně příjmění

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat jak to je s platnou výživného. Mám zletilou dceru, která žije s…

Anonym, 16. 9. 2016, 3189x zobrazení

Majetek nabytý před manželstvím

Dobrý den S přítelkyní plánujeme svatbu. Ona je majitelkou pozemku a rodinného domu(vše nabyto před…

Anonym, 27. 6. 2015, 15239x zobrazení

Daň z nabytí nemovitých věcí u vypořádání SJM

Hezký den, mám dotaz: jsme půl roku po rozvodu a vypořádáváme byt v SJM, který zůstane jednomu z…

Anonym, 17. 4. 2015, 8455x zobrazení

Změna příjmení dítěte

Dobrý den, Jsem rozvedená a mám soudem v opatrování dítě. Mohu mu změnit příjmení bez souhlasu…

Tereza, 21. 2. 2021, 581x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít