Zrušení pracovního poměru ve zkušební době během nemoci

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Zrušení pracovního poměru ve zkušební době během nemoci
autor: Otázka na právníka, 20 Jun, 2017
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době během nemoci

Zaměstnavatel může se zaměstnancem během jeho dočasné pracovní neschopnosti ve zkušební době zrušit pracovní poměr. Není to však možné vždy, je potřebné, aby byly naplněny zákonem stanovené podmínky. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době, tedy rovněž i během nemoci zaměstnance, se řídí ustanoveními zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce.

Nelze během prvních 14 dnů nemoci


Zaměstnanec je po dobu prvních 14 kalendářních dnů nemoci před zrušením pracovního poměru chráněn. V této době nemůže zaměstnavatel se zaměstnancem pracovní poměr zrušit. Trvá-li však nemoc zaměstnance déle, nežli 14 kalendářních dnů, zaměstnavatel již s takovým zaměstnancem pracovní poměr zrušit může. Počínaje patnáctým dnem dočasné pracovní neschopnosti již nemocný zaměstnanec není před zrušením pracovního poměru chráněn


Pouze písemně


Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době zákon vyžaduje písemnou formu. Zaměstnavatel může tedy v případě nemoci se zaměstnancem zrušit pracovní poměr pouze písemně. Zde platí, že oznámení o zrušení pracovního poměru musí být zaměstnanci doručeno, a že pracovní poměr končí dnem doručení tohoto oznámení, pokud ovšem není uveden den pozdější. 


Zkušební doba se prodlužuje


Nemoc zaměstnance se považuje za překážku v práci na straně zaměstnance, a proto se délka zkušební doby o dobu nemoci prodlužuje. Onemocní-li tedy zaměstnanec ve zkušební době a bude 10 dnů marodit, o těchto 10 dnů nemoci se mu zkušební doba prodlouží. 


Příklad z praxe:

Zaměstnanec hned třetí den po nástupu do práce omarodil. Se zaměstnavatelem měl sjednanou zkušební dobu v délce trvání tří měsíců. Zaměstnanec byl pak v pracovní neschopnosti po dobu 13 dnů. Zaměstnavatel v tohoto zaměstnance ztratil důvěru a chtěl s ním zrušit pracovní poměr. Jelikož však je zaměstnanec prvních 14 dnů nemoci před zrušením pracovního poměru chráněn, zaměstnavatel s tímto zaměstnancem pracovní poměr v průběhu jeho nemoci zrušit nemohl. Zaměstnavatel pak se zrušením pracovního poměru musel vyčkat na návrat zaměstnance do práce. Pokud by však nemoc zaměstnance trvala déle, nežli 14 dnů, potom by již zaměstnavateli nic nebránilo v tom, aby počínaje patnáctým dnem nemoci pracovní poměr zrušil.   

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít