Starobní důchod nelze v exekuci postihnout dvakrát

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Starobní důchod nelze v exekuci postihnout dvakrát
autor: Otázka na právníka, 19 Dec, 2016
Starobní důchod nelze v exekuci postihnout dvakrát

Věřitel vymáhal vůči dlužníkovi svoji pohledávku v rámci exekučního řízení. V tomto byl vydán jednak exekuční příkaz, který postihoval starobní důchod vyplácený dlužníkovi – byly prováděny srážky z dávek poskytovaných Českou správou sociálního zabezpečení. Dále byl vydán exekuční příkaz postihující bankovní účet dlužníka. 

Dlužník namítal, že takový postup exekutora je nezákonný


Protože jeho starobní důchod je postižen dvakrát, když zbytek peněz od České správy sociálního zabezpečení, který mu je zaslán na účet (po provedení srážek), je exekutorem postižen znovu právě díky exekučnímu přikazu postihujícímu jeho účet. Dlužník proto namítl částečné zastavení exekučného řízení, co do částky, která mu byla stržena právě z bankovního účtu. 


Exekuční soud návrhu nevyhověl


Konstatoval, že prostředky, které jsou vyplaceny na bankovní účet dlužníka (po provedení srážek), jsou tzv. vkladovou pohledávkou, přičemž pokud je účet dlužníka postižen exkučním příkazem, nedochází k postihu důchodu (znovu), ale k postihu práva na výplatu těchto prostředků z bankovního účtu dlužníkovi, a to navíc za situace, kdy pouze srážky důchodu jsou nedostačující. 


Stejný postoj zaujal i soud odvolací. Celá věc tak doputovala až k Ústavnímu soudu ČR


Tento konstatoval, že „dvojí“ postižení starobního důchodu není možné. Zbytek finančních prostředků – dávek, je nutné považovat za příjem chráněný v obdobném rozsahu, jako tomu je se mzdou v případě výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy, přičemž tyto nelze postihnout dvakát, tj. jednou exekučním příkazem postihujícím dávky samotné, a pak znovu zbytek těchto dávek na bankovním účtu dlužníka. Shora uvedený názor, že na bankovním účtu je postihováno právo na výplatu peněžních prostředků u banky, tj., že se jedná o něco jiného a ne znovu o tentýž důchod, je přepjatým formalismem, poškozujícím dlužníka. Došlo tak k zásahu do práva na ochranu vlastnického práva. Jak vidno, tak důchod nelze v rámci exekučního řízení postihnout dvakrát. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít