Věřitel vymáhal vůči dlužníkovi svoji pohledávku v rámci exekučního řízení. V tomto byl vydán jednak exekuční příkaz, který postihoval starobní důchod vyplácený dlužníkovi – byly prováděny srážky z dávek poskytovaných Českou správou sociálního zabezpečení. Dále byl vydán exekuční příkaz postihující bankovní účet dlužníka.
Protože jeho starobní důchod je postižen dvakrát, když zbytek peněz od České správy sociálního zabezpečení, který mu je zaslán na účet (po provedení srážek), je exekutorem postižen znovu právě díky exekučnímu přikazu postihujícímu jeho účet. Dlužník proto namítl částečné zastavení exekučného řízení, co do částky, která mu byla stržena právě z bankovního účtu.
Konstatoval, že prostředky, které jsou vyplaceny na bankovní účet dlužníka (po provedení srážek), jsou tzv. vkladovou pohledávkou, přičemž pokud je účet dlužníka postižen exkučním příkazem, nedochází k postihu důchodu (znovu), ale k postihu práva na výplatu těchto prostředků z bankovního účtu dlužníkovi, a to navíc za situace, kdy pouze srážky důchodu jsou nedostačující.
Tento konstatoval, že „dvojí“ postižení starobního důchodu není možné. Zbytek finančních prostředků – dávek, je nutné považovat za příjem chráněný v obdobném rozsahu, jako tomu je se mzdou v případě výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy, přičemž tyto nelze postihnout dvakát, tj. jednou exekučním příkazem postihujícím dávky samotné, a pak znovu zbytek těchto dávek na bankovním účtu dlužníka. Shora uvedený názor, že na bankovním účtu je postihováno právo na výplatu peněžních prostředků u banky, tj., že se jedná o něco jiného a ne znovu o tentýž důchod, je přepjatým formalismem, poškozujícím dlužníka. Došlo tak k zásahu do práva na ochranu vlastnického práva. Jak vidno, tak důchod nelze v rámci exekučního řízení postihnout dvakrát.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.