Stalking (nebezpečné pronásledování) spočívá v úmyslném a systematickém porušování osobní svobody jiného člověka. Cílem stalkera je navázání a udržování kontaktu s pronásledovanou obětí i přes její zjevný nesouhlas. Toto jednání vzbuzuje v oběti důvodnou obavu o život nebo zdraví, případně obavu o život a zdraví osob blízkých.
Mezi typické projevy trestného činu nebezpečného pronásledování patří:
- opakovaná snaha o kontakt,
- výhružky (přímé či nepřímé), které u oběti mohou vzbudit oprávněný strach a obavy,
- vyhledávání fyzické blízkosti pronásledované osoby (postávání a neustálé pozorování v místě bydliště, zaměstnání, školy či volnočasových aktivit, chůze v blízkosti oběti),
- ničení věcí oběti,
- zneužívání osobních údajů pronásledované osoby.
Cyberstalking je druh stalkingu, jehož charakteristický rys spočívá v tom, že probíhá v kybernetickém prostoru. Spočívá tedy v zasílání různých zpráv pomocí instant messengerů (např. WhatsApp, Facebook Messenger), chatu, prostřednictvím VoIP technologií, sociálních sítí, e-mailem apod.
Pachatelé k útokům využívají i internetové skupiny, diskusní skupiny, knihy návštěv (guestbook) a nástěnky (message board). Stalkeři své útoky neprovádějí pouze za použití jedné internetové služby, ale kombinují vícero z výše uvedených služeb.
Trestný čin nebezpečného pronásledování byl do českého právního řádu zaveden s účinností od 1. ledna 2010. Je možné jej nalézt v § 354 trestního zákoníku. Dle daného ustanovení bude pachatel trestného činu nebezpečného pronásledování potrestán odnětím svobody až na 1 rok nebo zákazem činnosti. Odnětím svobody na 6 měsíců až 3 roky bude pachatel potrestán, pokud trestný čin spáchal vůči dítěti nebo těhotné ženě, se zbraní, nebo nejméně se 2 osobami.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.