Rozdělávání ohně v národním parku není levné

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Rozdělávání ohně v národním parku není levné
autor: Otázka na právníka, 17 Jul, 2020
Rozdělávání ohně v národním parku není levné

Za národní park lze vyhlásit rozsáhlá území s typickým reliéfem a geologickou stavbou a převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů.

Rozdělávání ohně v národním parku není levné

Na území národních parků mimo zastavěná území obcí a zastavitelné plochy obcí je dle zákona o ochraně přírody a krajiny zakázáno rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody. Za nedodržení předmětného zákazu může orgán ochrany přírody uložit pokutu, která může činit až 2.000.000 Kč.


Národní park

Za národní park lze vyhlásit rozsáhlá území s typickým reliéfem a geologickou stavbou a převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů, jedinečná a významná v národním či mezinárodním měřítku z hlediska ekologického, vědeckého, vzdělávacího nebo osvětového. V České republice existují 4 národní parky: Krkonošský národní park, Národní park České Švýcarsko, Národní park Podyjí a Národní park Šumava.


Zákaz rozdělávání ohně v národních parcích

Na území národních parků mimo zastavěná území obcí a zastavitelné plochy obcí je podle ustanovení § 16 odst. 2 písm. p) zákona o ochraně přírody a krajiny zakázáno rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody.

Fyzická osoba se přitom podle ustanovení § 87 odst. 3 písm. n) zákona o ochraně přírody a krajiny dopustí přestupku tím, že vykonává ve zvláště chráněném území (tedy i národním parku) činnost zakázanou (tedy rozdělává oheň mimo místo vyhrazené orgánem ochrany přírody). Ustanovení § 88 odst. 3 písm. n) zákona o ochraně přírody a krajiny pak obsahuje totožnou právní úpravu ve vztahu k právnickým osobám a podnikajícím fyzickým osobám. Za uvedený přestupek je možné fyzické osobě uložit pokutu až do výšky 100.000 Kč. Právnické nebo podnikající fyzické osobě je za předmětný přestupek možné uložit pokutu až do výšky 2.000.000 Kč. Pokutu ukládá orgán ochrany přírody.


Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít