Od července pozor na registr smluv!

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Od července pozor na registr smluv!
autor: Otázka na právníka, 19 May, 2017
Od července pozor na registr smluv!

Přestože zákon č. 340/2015 Sb., o registru smluv, nabyl účinnosti již dnem 1. července 2016, ustanovení § 6 a 7 upravující následky uveřejnění smlouvy a zrušení smlouvy nabydou účinnosti teprve dnem 1. července 2017. Jaké právní důsledky z toho pro povinné subjekty plynou?

Účinnost smlouvy 


Smlouva, na niž se vztahuje povinnost uveřejnění prostřednictvím registru smluv, nabývá ode dne 1. července tohoto roku účinnosti nejdříve dnem uveřejnění. Nebude tedy již nadále možno sjednat účinnost smlouvy určením konkrétního data, jež by předcházelo dni uveřejnění. Pakliže by takové datum bylo sjednáno, smlouva účinnosti tohoto dne nenabude. Je tedy nutno s touto skutečností počítat a smluvní podmínky tomuto novému pravidlu podřídit. 


Výjimka 


Z tohoto obecného pravidla však existuje výjimka, která se týká účinnosti smlouvy, jež by byla uzavřena za účelem odvrácení či zmírnění bezprostřední újmy hrozící v souvislosti s mimořádnou událostí, která by ohrožovala život, zdraví, majetek či životní prostředí.

Sankce v případě neuveřejnění smlouvy 


Pokud by smlouva, která nabývá účinnosti nejdříve dnem zveřejnění, nebyla uveřejněna prostřednictvím registru smluv ani do tří měsíců ode dne, kdy byla uzavřena, bude tato smlouva zrušena od počátku a bude se tedy na ni hledět, jakoby nikdy uzavřena nebyla. 


Důsledky takové neplatnosti smlouvy mohou být velmi nepříjemné. Lze k nim zařadit například možnost vymáhat vzniklou škodu v podobě ušlého zisku ze smlouvy. Fatální následky pak mohou nastat v případě smluv uzavřených na základě zadávacího řízení dle zákona o veřejných zakázkách. 


Smluvním stranám lze tedy jen důrazně doporučit, aby vždy důsledně přistupovaly k odesílání smluv do registru, protože jen tak si mohou být jisty jejich platností.    

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Co je to dluhopis?

Zákon na emitenta dluhopisů neklade žádné speciální požadavky. Nestanoví ani dohled České národní…
Otázka na právníka, 1 Aug, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít