Přestože zákon č. 340/2015 Sb., o registru smluv, nabyl účinnosti již dnem 1. července 2016, ustanovení § 6 a 7 upravující následky uveřejnění smlouvy a zrušení smlouvy nabydou účinnosti teprve dnem 1. července 2017. Jaké právní důsledky z toho pro povinné subjekty plynou?
Smlouva, na niž se vztahuje povinnost uveřejnění prostřednictvím registru smluv, nabývá ode dne 1. července tohoto roku účinnosti nejdříve dnem uveřejnění. Nebude tedy již nadále možno sjednat účinnost smlouvy určením konkrétního data, jež by předcházelo dni uveřejnění. Pakliže by takové datum bylo sjednáno, smlouva účinnosti tohoto dne nenabude. Je tedy nutno s touto skutečností počítat a smluvní podmínky tomuto novému pravidlu podřídit.
Výjimka
Pokud by smlouva, která nabývá účinnosti nejdříve dnem zveřejnění, nebyla uveřejněna prostřednictvím registru smluv ani do tří měsíců ode dne, kdy byla uzavřena, bude tato smlouva zrušena od počátku a bude se tedy na ni hledět, jakoby nikdy uzavřena nebyla.
Důsledky takové neplatnosti smlouvy mohou být velmi nepříjemné. Lze k nim zařadit například možnost vymáhat vzniklou škodu v podobě ušlého zisku ze smlouvy. Fatální následky pak mohou nastat v případě smluv uzavřených na základě zadávacího řízení dle zákona o veřejných zakázkách.
Smluvním stranám lze tedy jen důrazně doporučit, aby vždy důsledně přistupovaly k odesílání smluv do registru, protože jen tak si mohou být jisty jejich platností.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.