Je to možné mít nárok na nemocenské po skončení zaměstnání? Nárok na nemocenské má pojištěná osoba, která byla uznána dočasně práce neschopnou nebo které byla nařízena karanténa, a to v případě, že dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa trvá déle než 14 kalendářních dní. Nemocenské náleží od 15. kalendářního dne. V určitých případech náleží nemocenské i osobě, které již pojištění skončilo.
Nemocenské náleží rovněž osobě po skončení pojištění, tedy např. po skončení zaměstnání. Nemocenské totiž náleží i pokud ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo k nařízení karantény došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, pokud pojištění trvalo aspoň po tuto dobu. Pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.
Ochranná lhůta plyne jen z pojištěné činnosti, a to samostatně z každé pojištěné činnosti. Ochranná lhůta ale neplyne např. z pojištěné činnosti poživatele starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, z dalšího zaměstnání sjednaného jen na dobu dovolené v jiném zaměstnání, ze zaměstnání malého rozsahu, ze zaměstnání zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce nebo např. z výkonu vojenské činné služby vojáka v záloze. Blíže viz ustanovení § 15 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění.
Ochranná lhůta zaniká předčasně např. vznikem nového pojištění (teda např. nastoupením do nového zaměstnání), posledním dnem přede dnem, od něhož náleží výplata starobního nebo invalidního důchodu nebo posledním dnem přede dnem nastoupení výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.