Jednorázové odškodnění pozůstalým

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Jednorázové odškodnění pozůstalým
autor: Otázka na právníka, 25 Jan, 2017
Jednorázové odškodnění pozůstalým

Soudy řešili zajímavou situaci, kdy při autonehodě došlo k úmrtí 82 leté osoby. Pozůstalí uplatnili nárok na náhradu škody, o tomto bylo rozhodováno ještě v dikci dle starého občanského zákoníku. Jedním z nich byla i 2 měsíční pravnučka zemřelého. 

Má 2.měsíční dítě nárok na odškodnění?


Soudy nižších stupňů nárok na jednorázové odškodnění pravnučce přiznaly (jednalo se o částku 240.000,- Kč). Nejvyšší soud se však s názorem soudů nižších stupňů neztotožnil. Konstatoval, že skutečnost, že pravnučka byla v době úmrtí útlého věku (2 měsíce), neuvědomovala si jeho úmrtí a nevnímala je jako utrpení, není sama o sobě důvodem k tomu, aby jí nárok nebyl přiznán. 


Nárok na jednorázové odškodnění totiž nepostihuje pouze újmu nastalou u pozůstalých v době smrti osoby jim blízké, ale též v období následujícím, v zásadě časově nijak neomezeném. Z toho tedy současně plyne, že v případech obvyklých nárok na jednorázové odškodnění (alespoň v zákonem stanovené paušální výši) je zásadně dán. Nadměrné utrpení nebo přirozená součást života?


 Nejvyšší soud neuznal názor, že by nezletilá měla nárok na odškodnění pouze, pokud by byla vystavena v souvislosti s úmrtím svého pradědečka „nadměrnému utrpení“. „Na druhé straně nelze přehlédnout, že se zřetelem k útlému věku žalobkyně (necelé 2 měsíce) a vysokému věku zemřelého (82 let) v takové situaci je smrt pradědečka přirozenou součástí rodinného života, citový vztah žalobkyně k pradědečkovi se nemohl ke dni jeho smrti plnohodnotně rozvinout a nebylo ani možné důvodně předpokládat, že by se při obvyklém běhu událostí rozvinul v budoucnosti, takže není pochyb o tom, že její nemajetková újma nedosáhla a již ani nedosáhne nejen stejné intenzity jako újma blízkých osob, které si ztrátu příbuzného již plně uvědomovaly, ale ani minimální odškodnitelné inztenzity.“ 


Nejvyšší soud na základě těchto skutečností rozhodl tak, že nezletilá nemá nárok na jednorázové odškodnění a rozhodnutí soudů nižších stupňů zrušil. 


 Zdroj: Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 20.10.2016, sp. zn.: 25 Cdo 173/2016.  

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít