Myslíte si, že dokud jste neuzavřeli smlouvu, nemohou vám vzniknout žádná práva ani povinnosti? Že dokud jste nepodepsali papír, nemůže po vás nikdo nic požadovat? To je bohužel omyl. Podle občanského zákoníku vás totiž může zavazovat už jednání před samotným uzavřením smlouvy. Prakticky se tedy může stát, že ač se strany nedohodly na žádné smlouvě, povinnosti a závazky jim vznikly už z předsmluvního jednání. V takovém případě hovoříme o předsmluvní odpovědnosti.
Jestliže jedna ze stran už od počátku nemá v úmyslu smlouvu uzavřít a jedná tzv. pouze na oko, je odpovědná za vzniklou škodu, která v důsledku tohoto jednání vznikla. Stejně tak, pokud bychom ze začátku sice měli úmysl smlouvu uzavřít, avšak po čase bychom si uvědomili, že smlouvu uzavřít nechceme, nemůžeme dále směřovat k uzavření smlouvy a musíme druhou stranu upozornit, že již není naším úmyslem dohodu dokončit.
Příkladem by mohla být situace, kdy jedna společnost prodávající obuv sice nemá dostatek finančních prostředků, ale nechce, aby dodavatel vyráběl obuv pro konkurenční prodejce, a tak navrhne dodavateli, aby začal vyrábět obuv, kterou si prodejce později údajně odkoupí. Prodejce však už od počátku nebude mít v úmyslu si obuv od dodavatele koupit, protože ví, že si další zboží nemůže společnost zatím dovolit. Dodavatel by v dobré víře začal obuv vyrábět. Ačkoliv tedy nikdy nedojde k uzavření smlouvy, mohl by dodavatel následně požadovat po prodejci zaplacení způsobené škody, která může kromě skutečné škody obsahovat také ušlý zisk.
Občanský zákoník neomlouvá ani bezdůvodné neuzavření smlouvy tzv. za pět minut dvanáct. Jestliže se skutečnost, že dojde k uzavření smlouvy, jeví jako vysoce pravděpodobná, nemůže se jedna ze stran jen tak rozhodnout smlouvu nakonec neuzavřít. Strana, která jedná tímto způsobem nepoctivě, nahradí druhé straně částku až do výše škody, která vznikla v důsledku neuzavření smlouvy.
Ještě před uzavřením smlouvy musíme druhé straně sdělit všechny rozhodné informace, zejména pak ty, o kterých víme, že by mohly druhou stranu odradit od uzavření smlouvy. Nemůžeme tyto informace záměrně zamlčet, jinak by nám mohla vzniknout povinnost nahradit škodu, která v důsledku zamlčení vznikla.
Stejně tak nemůžeme zneužít informace, které jsme se dozvěděli v průběhu jednání o smlouvě. Pokud by nám druhá strana například dodala výkresy nabízeného zboží, nemůžeme tyto výkresy prodat jiné konkurenční společnosti. Pokud bychom tak učinili, musíme protistraně vydat to, oč jsme se obohatili a v některých případech i náhradu vzniklé újmy.
Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.