Rezervační smlouva

Dobrý den, před 2 měsíci jsme s realitní kanceláří podepsali rezervační smlouvu a směnku, s tím že nám bylo řečeno, že do podpisu kupní smlouvy po nás nebudou nic chtít kdyby sme si koupi rozmysleli, po druhé návštěvě nemovitosti, jsme zjistili, že nemovitost neodpovídá popisu v inzerátu, tedy že barák byl podmáčený a nešla by tam půdní vestavba, ted po nás, ale realitka chce zaplatit rezervační zálohu a my nevíme jak se bránit, na internetu jsem si našla, že realitka nemůže chtít žádný poplatek, a že je to proti právnímu předpisu nebo jak to bylo,jsme mladí lidé a opravdu nemáme na to abychom vyhazovali peníze jen tak, nicméně, jsme si ale našli byt, který se nám líbí, ale nevíme jak ted dál?

Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

7. 3. 2016

Vážená paní, zde bude pravděpodobně rozhodující znění uzavřené rezervační smlouvy. Jestli je realitní kancelář v právu či ne, záleží na tom, co jste si s nimi a s prodávajícím ve smlouvě ujednali. 

Pokud Vám znění smlouvy není jasné, doporučuji Vám se smlouvou zajít za advokátem, který Vám vysvětlí, jaká konkrétní práva a povinnosti Vám z ní plynou. Tento postup zejména doporučuji i proto, že jste podepsali směnku. Už jenom z důvodu existence podepsané směnky Vám doporučuji jednat urychleně.

Pokud by vyšlo najevo, že Vám realitní makléř řekl něco jiného, než je v rezervační smlouvě (tedy že rezervační poplatek platit nemusíme, kdy by tento v rezervační smlouvě přece jen byl), bude pro situaci rozhodující, zda můžete lež makléře nějak dokázat, protože bez důkazu Vaše tvrzení o lži makléře neobstojí.

Jinak to, že by snad byly rezervační poplatky nezákonné, nelze obecně potvrdit. Existuje judikatura NS ČR, které zpochybňuje platnost rezervačním smluv uzavřených pouze mezi zájemcem a realitní kanceláří, ale bohužel Vám bez nahlédnutí do smlouvy nemohu potvrdit, že je to přesně Váš případ. A i kdyby to Váš případ byl, je třeba myslet na to, že zde ještě existuje podepsaná směnka. 

 

 


Další otázky, na které advokát odpověděl

Další otázky, z kategorie Občanské právo

daň z nabytí

Dobrý den kupovala jsem v roce 2016 nemovitost a v kupní smlouvě bylo zaneseno ,,že daň z nabytí nemovitosti platí kupující (tudiž já) Na finančním úřadu mi však řekli ,že pro ně to není směrodatné a…

Smlouva o úvěru, zástavní právo banky, koupě nemovitosti

Dobrý deň, chystám sa kupovať byt v osobnom vlastníctve. Strana predávajúci po mne žiadala zaslanie podpísanej úverovej zmlúvy, s čím nesúhlasím. Zaujímalo by ma, či na to má predávajúca právo a…

Jak vymoct dluh uznaný soudem

Dobrý den, mám dotaz. V minulosti mě okradla známá o nějaké peníze. Řešilo se to soudem, kde byl poslední verdikt soudu, že mi má tuto dlužnou částku vrátit, avšak se nic neděje. Jak mám postupovat…

Bydlení - může nás partner vystěhovat z domu?

Pred 4 roky jsem se se svými nezl.dětmi nastěhovala k ...Nyní chce,aby jsme odešli z jeho domu. Ale my nemáme kam jít ani finančně to nezvládnu. Může nás jen tak vystěhovat? Máme tu trvalé bydliště a…

Vymáhanie pohľadávky - stávkovanie

Je právne vymáhateľné, pokiaľ som poslal podvodníkovi peniaze za služby spojené so stávkovaním? Peniaze odišli, a tipy na zápasy nedošli. Podvodník neodpovedá a zablokoval veškerú komunikáciu.…

...
Top
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít