Dedičstvo

Právna poradňa online

Požiadajte priamo služby u advokáta/advokátky Luptáková Lucia JUDr.

Online konzultácia s advokátom
Telefonická konzultácia
Právne zastúpenie
Dedičstvo

Sme traja súrodenci a mame dediť dom po rodičoch. Náš brat chce, aby sa celý majetok previedol na jeho vnučku, ale že tam bude dodatok,že bez nás ho nebude môcť predať. Je niečo také možné, nechce nás iba oklamať? Jeho argument je, že sa budeme menej platiť, ak to pôjde na jedného.Ďakujem za odpoveď

Mirka, 10. 10. 2017, 2235x zobrazenie

Luptáková Lucia JUDr., Kremnica

Dobrý deň, súd schváli dohodu dedičov o vyporiadaní dedičstva v tom prípade, ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom. Nakoľko vnučka Vášho brata nie zákonným dedičom po Vašich rodičoch, nie je vylúčené, že notár by po vydaní osvedčenia o dedičstve musel spísal ďalší právny úkon a to buď darovaciu zmluvu alebo kúpnu zmluvu, na základe ktorej by ste do jej vlastníctva previedli Vami zdedený majetok so zriadením tzv. predkupného práva podľa ust. § 602 ods. 2 Občianskeho zákonníka, t. z., že v prípade, ak by vnučka Vášho brata chcela zdedený majetok predať, musela by ho v prvom rade ponúknuť Vám. Pre úplnosť veci uvádzame, že vnučka Vášho brata by mohla dediť po Vašich rodičoch len v prípade odmietnutia dedičstva Vaším bratom v prospech vnučky za predpokladu, že brat má len jediné dieťa, ktoré má tiež len jediného potomka. Ak má Váš brat viac detí, po odmietnutí dedičstva Vašim bratom nastupujú ako zákonní dedičia všetky jeho deti. Nakoľko ide o zložitejšiu problematiku, odporúčame Vám obrátiť sa na advokáta, ktorý Vám po bližšom oboznámení sa s vecou pomôže s vyhotovením prípadnej dohody dedičov tak, aby ste mali jasnú predstavu o možných následkoch, ktoré Vám jej uzavretie môže priniesť. K argumentu Vášho brata, že sa bude menej platiť ak majetok zdedí len jedna osoba, si dovoľujeme uviesť, že základom odmeny notára ako súdneho komisára v dedičskom konaní je vždy všeobecná hodnota dedičstva poručiteľa bez ohľadu na počet dedičov. Výlučné vlastníctvo nehnuteľnosti jednou osobou má vplyv na výšku poplatkov súvisiacich skôr s trvalým pobytom v nehnuteľnosti (napr. poplatky za odpad).

Ďalšie otázky, na ktoré advokát odpovedal

vytýčenie pojednávania vo veci osvojiteľnosti

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť akú lehotu má súd na vytýčenie pojednávania na vyslovenie…

Právo otca na starostlivosť o deti

Dobrý deň. Som rozvedený 3 roky exmanželka pred dvoma rokmi začala chodiť po krčmách a baroch  …

Úhrada za uživanie bytu po rozvode

Želám dobrý deň. Mám 67 r. a som dôchodca.Chcel by som Vás poprosiť o pomoc alebo radu. Som 8 r.…

Platenie výživného

Dobrý den, moju známu opustil priatel počas tehotenstva, chcem sa informovat ohladne výživneho. na…

Lucia, 27. 1. 2017, 2491x zobrazenie

Kúpa domu z HU

Dobrý deň. Kupujeme dom. V deň podpisu kúpnej zmluvy sme zaplatili časť kúpnej ceny, podali návrh…

Katarina, 9. 5. 2017, 2415x zobrazenie

Byt

Dobry den. Po smrti matky zostali traja majitelia bytu (dedici). Jeden z nich ma trvale bydlisko a…

Roman, 17. 7. 2017, 2350x zobrazenie

Ďalšie otázky, z kategórie Občanské právo

Poplatky za zmeny zájazdu

Dobrý den chcem sa opýtať alebo poradiť..Mám zakúpený zájazd do Turecka od 31.8.2017 do 7.9.2017…

Jana, 2. 5. 2017, 2240x zobrazenie

potrebujem poradit

Dobry den kupil som auto na splatky od normalneho cloveka ziadna spolocnost ani nic len zmluva…

Jan, 28. 5. 2017, 2476x zobrazenie

Dedičstvo

Som v dôchodkovom veku a žijem v penzióne pre seniorov, čo mám urobiť pre to, aby sa v prípade…

firemny vylet

Prihlasila som sa na zajazd z firmy, koli chorobe som sa ho nezucastnila .Firma bola oboznamena o…

Jana Rakosova, 10. 1. 2019, 1371x zobrazenie

Riešenie incidentu s AAA auto

Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako sa dá brániť voči podvodnikom s AAA auto. Moj prípad je ako každý…

Lenka, 31. 7. 2017, 2461x zobrazenie

Vrátenie zálohy za svadobnú hostinu - koronavírus

Dobrý deň, dňa 6.6.2020 sme mali mať svadbu. Pre súčasnú situáciu sme ju chceli zrušiť, zaplatili…

Miroslava, 8. 4. 2020, 2551x zobrazenie