Prodej dědického podílu

Právní poradna online
Právní poradnaonline
Poptávka právní
právní služby
Telefonická právní poradna
Prodej dědického podílu

Dobrý den. Je nás pět sourozenců. Po smrti rodičů nám zůstal dům s pozemkem. Po domluvě tam zůstal bydlet nejstarší bratr . Bylo domluveno, že dům budeme všichni využívat. Bohužel nikdo do domu nesmí, bratr s nikým nekomunikuje. Je to již osm let. Já bych chtěla svůj podíl prodat. Jaké mám možnosti?

Anna, 14. 9. 2021, 1029x zobrazení
Advokáti, kteří odpověděli na tuto otázku:

Mgr. Barbora Chromčíková, Rokytnice

Dobrý den, nyní se nacházíte v režimu spoluvlastnictví nemovité věci. Každý z dědiců máte ideální podíl na nemovitosti (dle nabytého dědictví a zápisu v katastru nemovitostí). Vy se můžete vždy pokusit svůj podíl prodat. Nyní, podle aktuální právní úpravy, můžete svůj podíl nabídnout k prodeji třetí osobě, aniž byste o tom spravila ostatní spoluvlastníky. Nicméně je těžké prodat část nemovitosti a to zejména v případě, kdy ji bratr využívá. Další možností je informovat bratra, který dům užívá o Vašem záměru prodat nemovitost a nabídnout mu Vaši část k odkupu. Pokud s tímto však bratr nebude na Vaši nabídku reagovat, nezbude Vám, než nabídnou prodej dále (tato situace by jej mohla donutit k realizaci odkupu, ale to jen můj názor na okraj). V rámci této možnosti můžete s bratrem uzavřít dohodu a zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, což by bylo ideální a nejjednodušší řešení, jak Vaši situaci vyřešit. Jestliže tedy bratr souhlasit nebude, ve Vaší situaci bude ideální oslovit i ostatní spoluvlastníky, kteří by se mohli k Vám připojit a chtít prodat i svůj podíl. Měli byste tak silnější postavení (ale to dle podílu samozřejmě) a tím byste mohli bratra spíše přinutit k odkupu Vašich podílů. Pokud by ani toto nevyšlo, zkuste prodat podíl sama. K tomu bych Vám ale doporučila konzultaci s odborníkem z řad realitních makléřů, kteří by mohli mít s prodejem i částí nemovitostí letité zkušenosti a poučili by Vás o náročnosti tohoto procesu, popřípadě o dalších možnostech. Další možností je podání žaloby k soudu na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Toto by zase zasloužilo konzultaci s advokátem. Jedná se o nelehký proces, spojený se soudními výlohami a investicí do znaleckého posudku k určení ceny nemovitosti. Nicméně mohlo by se jednat o nejschůdnější řešení, neboť dle občanského zákoníku nikdo není povinen setrvávat ve spoluvlastnictví a pokud k tomu má důvody, lze spoluvlastnictví zrušit a vypořádat. Hezký den

Další otázky, z kategorie Jiné

Zabavení majetku

Dobrý den, mojí přítelkyni, která má již u mě trvalou adresu postihla exekuce díky…

Anonym, 9. 6. 2015, 4129x zobrazení

Snížení alimentů

Dobrý den, Mám otázku manžel platí na dceru alimenty byli posuzovány v době kdy byl práce schopný,…

Nikol, 21. 9. 2019, 1628x zobrazení

žaloba na advokáta

advokát řádně doložil potřebný doklad ke stížnosti k Evr. soudu-tento odmítl, škoda 500.000 Kč,…

Anna, 2. 6. 2017, 2952x zobrazení

Dědictví-darování

Dobrý den, poprosila bych o radu. Jde udělat to, aby otec po své manželce (naší matce) se vzdal…

Hana, 20. 5. 2019, 2108x zobrazení

Prodej domu a trvalé bydliště

Dobrý den.Tchán se rozhodl z finančních důvodů prodat dům(majitel je pouze on). Bydlí v něj se svou…

Jiří, 7. 2. 2020, 1765x zobrazení

smlouva o smlouvé budoucí

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli jde po podepsaní o smlouvě na smlouvu budoucí, tuto smlouvu…

Jiří, 10. 11. 2017, 2339x zobrazení

Vyhledejte další dotazy z právní poradny

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít