Trestný čin neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a povinných plateb

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Trestný čin neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a povinných plateb
autor: Otázka na právníka, 25 Feb, 2019
Trestný čin neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a povinných plateb

Kdo ve větším rozsahu (nejméně 50.000 Kč, přičemž částky za jednotlivé platby se sčítají a počítá se celkový rozsah nesplnění povinnosti) nesplní jako zaměstnavatel nebo plátce svoji zákonnou povinnost odvést za zaměstnance nebo jinou osobu daň, pojistné na sociální zabezpečení, pojistné na zdravotní pojištění nebo jinou podobnou povinnou platbu, dopustí se trestného činu neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby. 

Jednání naplňující skutkovou podstatu


O neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby se jedná v případech, kdy zaměstnavatel nebo plátce nezatajuje, a tedy nezpochybňuje svou povinnost odvést uvedené sražené platby za zaměstnance či jiné osoby nebo v jejich prospěch ani jejich výši, ale z různých důvodů tuto povinnost úmyslně nesplní. 


V případě, kdy zaměstnavatel úmyslně zkreslí nebo zfalšuje příslušné podklady či výkazy potřebné pro vyměření daně, pojistného na sociální zabezpečení a jiných povinných plateb, aby tak dosáhl nižšího výpočtu daně a plateb na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení, anebo zatají existenci některých nebo všech zaměstnanců, aby za ně nemusel uvedené platby odvádět, nejedná se o trestný čin neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby, ale o trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. 

Jaký trest pachateli hrozí?



Pachatel trestného činu neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby bude potrestán odnětím svobody na 6 měsíců až 3 léta nebo zákazem činnosti. Odnětím svobody na 1 rok až 5 let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, získá-li daným činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch, tedy prospěch, který činí alespoň 500.000 Kč, avšak méně než 5.000.000 Kč (§ 138 odst. 1 trestního zákoníku). Odnětím svobody na 2 léta až 8 let bude pachatel potrestán, získá-li daným činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu, tedy prospěch, který činí alespoň 5.000.000 Kč (§ 138 odst. 1 trestního zákoníku). 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít