Nemocenské po skončení zaměstnání?

Blog s články z právní oblasti
Ilustrační obrázek pro článek Nemocenské po skončení zaměstnání?
autor: Otázka na právníka, 29 Apr, 2019
Nemocenské po skončení zaměstnání?

Je to možné mít nárok na nemocenské po skončení zaměstnání? Nárok na nemocenské má pojištěná osoba, která byla uznána dočasně práce neschopnou nebo které byla nařízena karanténa, a to v případě, že dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa trvá déle než 14 kalendářních dní. Nemocenské náleží od 15. kalendářního dne. V určitých případech náleží nemocenské i osobě, které již pojištění skončilo.

Ochranná lhůta


Nemocenské náleží rovněž osobě po skončení pojištění, tedy např. po skončení zaměstnání. Nemocenské totiž náleží i pokud ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo k nařízení karantény došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, pokud pojištění trvalo aspoň po tuto dobu. Pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. 

Kdy ochranná lhůta neplyne?


Ochranná lhůta plyne jen z pojištěné činnosti, a to samostatně z každé pojištěné činnosti. Ochranná lhůta ale neplyne např. z pojištěné činnosti poživatele starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, z dalšího zaměstnání sjednaného jen na dobu dovolené v jiném zaměstnání, ze zaměstnání malého rozsahu, ze zaměstnání zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce nebo např. z výkonu vojenské činné služby vojáka v záloze. Blíže viz ustanovení § 15 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění. 

Kdy ochranná lhůta zanikne?


Ochranná lhůta zaniká předčasně např. vznikem nového pojištění (teda např. nastoupením do nového zaměstnání), posledním dnem přede dnem, od něhož náleží výplata starobního nebo invalidního důchodu nebo posledním dnem přede dnem nastoupení výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence. 

Autor článku

Otázka na právníka

Inovativní nástroj pro advokáty a uživatele k řešení právních záležitostí on-line. Usnadňuje a zefektivňuje kontakt a komunikaci uživatelů (občanů, podnikatelů a firem) s advokáty a AK.

Další podobné články

Může si obec sama pro sebe stanovit pravidla, kdy může porušovat noční klid?

Všichni to znají, noční klid platí od 22:00 do 6:00. Obec však může obecně závaznou vyhláškou…
Otázka na právníka, 29 Jun, 2016

Může si v České republice registrovaný partner osvojit dítě?

Před Ústavní soud České republiky se dostalo ožehavé téma osvojení dítěte osobou, která žije v …
Otázka na právníka, 6 Jul, 2016

S nabytím zletilosti přichází dluhy za popelnice i za mobil

Veřejná ochránkyně práv řeší situace, kdy na čerstvě zletilé osoby přijde exekuce. Důvodem je dluh,…
Otázka na právníka, 8 Jul, 2016

Máte nárok na vrácení plné ceny zájezdu při úpadku cestovní kanceláře?

 Ústavní soud v nálezu ze dne 14. června 2016 potvrdil, že nelze použít omezení…
Otázka na právníka, 14 Jul, 2016

Vyhledat další články

PREZENTACE ADVOKÁTNÍCH KANCELÁŘÍ
Právní konzultace
Telefonická konzultace
Poptávka právní služby
...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít